W piątek 22 września Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny nagrodziło finalistów konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się podczas AGROSHOW w Bednarach. Nagrodę specjalną w postaci vouchera na pobyt w SPA otrzymali Państwo Agnieszka i Leszek Pietrzakowie. W ich gospodarstwie znajdującym się w Franopolu w woj. łódzkim przykłada się szczególną uwagę do odpowiedzialnego i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin.
Dla nas bezpieczeństwo uprawy i produkcji rolnej jest bardzo ważne. Dzięki temu mamy smaczne i zdrowe owoce, dobrą reputację wśród odbiorców oraz dbamy o środowisko naturalne i bioróżnorodność. Zanim się obejrzę gospodarstwo przejmą moi synowie – chciałbym, żeby oni przejęli ode mnie gospodarstwo w dobrej kondycji, zarówno tej ekonomicznej jak i środowiskowej. To w naszym wspólnym interesie! – powiedział Leszek Pietrzak.
Ponadto, każde z szesnastu gospodarstw indywidulanych biorących udział w etapie ogólnokrajowym otrzymało nowoczesne kombinezony ochronne. O nowoczesne, wygodne kombinezony ochronne została również uzupełniona baza szkoleniowa Biura Prewencji KRUS. KRUS od 2009 roku jest patronem kampanii PSOR „Nie tylko plony potrzebują ochrony”, promującej najnowsze rozwiązania i najlepsze praktyki dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania tych środków. Obejmuje ona wszystkie etapy pracy z produktem – od przygotowania cieczy użytkowej do gospodarowania pustymi opakowaniami po zużytych środkach.
Długofalowym celem współpracy KRUS i PSOR jest zmiana oblicza polskiego rolnictwa oraz zmiana jego postrzegania. Polscy rolnicy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo pracy zależy przede wszystkim od postawy człowieka, jego chęci i zaangażowania, a także świadomości zagrożeń. KRUS od ponad 20 lat popularyzuje wiedzę, której stosowanie w praktyce pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków, również tych związanych z niewłaściwym stosowaniem substancji chemicznych w rolnictwie. Podczas szkoleń czy pokazów rolnicy dowiadują się, jak właściwie przechowywać środki ochrony roślin, jak bezpiecznie je stosować, jaka odzież zabezpiecza przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami oraz jak postępować z resztkami i pustymi opakowaniami - powiedział Cezary Nobis, dyrektor Biura Prewencji KRUS.
Rolnicy mają pełen dostęp do bazy wiedzy na temat środków ochrony roślin. Tworzą ją informacje zawarte m.in. na etykietach opakowania, w przepisach prawa, w kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej. I to od rolnika zależy, czy podczas samego zabiegu i prowadzonej przez niego działalności będzie stosował się do zaleceń producenta oraz obowiązujących przepisów. Niemniej branża środków ochrony roślin przywiązuje bardzo dużą wagę do tego, w jaki sposób stosowane są oferowane przez nią produkty. Dlatego poprzez liczne szkolenia, publikacje i materiały informacyjne szerzy wiedzę na temat odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin.
Producenci środków ochrony roślin dokładają wszelkich starań, aby dostarczać rolnikom specjalistycznej wiedzy pozwalającej na odpowiedzialne korzystanie z oferowanych produktów. Co więcej, nie skupiamy się jedynie na udoskonalaniu produktów. Stale pracujemy nad innowacjami, które zwiększą bezpieczeństwo stosowania preparatów – powiedział Marcin Mucha, dyrektor PSOR.
Stosowanie środków ochrony roślin, oprócz wiedzy i doświadczenia, wymaga użycia skalibrowanego sprzętu i certyfikowanej odzieży ochronnej. Najnowsze rozwiązania i najlepsze praktyki dotyczące stosowania środków ochrony roślin zebrane zostały na stronie internetowej www.bezpiecznie.org – bezpłatnej bazie wiedzy, zawierającej praktyczne wskazówki m.in. na temat odzieży ochronnej, kalibracji opryskiwaczy, czy ewidencji zabiegów.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje liczne projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR i edukuje rolników o obowiązkach z tym związanych pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”.Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. Stowarzyszenie dba o bezpieczeństwo obrotu środkami ochrony roślin prowadząc kampanię mającą na celu przeciwdziałanie obrotowi nielegalnym i podrobionymi środkami ochrony roślin. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.
Biuro prasowe PSOR