PSL zgłosiło w Sejmie projekt ustawy, który znosi podział czasu na letni i zimowy. Przez cały rok obowiązywałby obecny czas letni – poinformował w czwartek, w Rzeszowie poseł Mieczysław Kasprzak (PSL).
"W Polsce dwa razy w roku odbywa się zmiana czasu. Jest to bardzo złe rozwiązanie, które nie przynosi żadnych pozytywnych skutków ekonomicznych. Bardzo źle wpływające przede wszystkim na gospodarkę, ale także na zdrowie ludzi" – ocenił. Argumentował, że "prawie 90 proc. obywateli jest przeciwko zmianie czasu". "Kiedyś było to może uzasadnione, dzisiaj nie ma takiego uzasadnienia" – zauważył.
Pytany o reakcje innych klubów poselskich na projekt ustawy zgłoszony przez PSL Kasprzak zaznaczył, że "wszystkie kluby popierają naszą inicjatywę". "Jak będzie w głosowaniu trudno mi powiedzieć. To jest ustawa techniczna nie polityczna" – dodał.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja.
W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego się nie stosuje.
Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali ten pomysł w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.
Alfred Kyc (PAP)