Błyszczą, przykuwają wzrok i kuszą... To diamenty, które coraz częściej stają się sposobem na zainwestowanie naszych pieniędzy. Od roku w Polsce obserwujemy dwukrotny wzrost sprzedaży diamentów inwestycyjnych klasy premium.
- Wzrost zainteresowania diamentami inwestycyjnymi oznacza, że polski inwestor chce mieć w swoim portfelu aktywów coś wyrafinowanego i unikalnego - mówi newsrm.tv Robert Śniegocki, ekspert Grupy Goldenmark i dodaje. - Dobry dobór diamentów do portfela aktywów może wynagrodzić inwestora ponadprzeciętnymi stopami zwrotu. W zależności od kategorii diamentów możemy liczyć nawet na kilkukrotne zwielokrotnienie zainwestowanego kapitału.
Czy każdy diament przyniesie nam takie zyski? Nie. Te najbardziej powszechne i dostępne najczęściej są stosowane w biżuterii. Te kamienie nie należą do kategorii typowo inwestycyjnej i w ich przypadku nie można liczyć na zaskakujący zwrot z inwestycji. Chcąc zainwestować w diamenty należy zwrócić uwagę na klasę premium. Takie kamienie charakteryzują się odpowiednią masą, bardzo wysokimi parametrami jeżeli chodzi o czystość, kolor. Są to rzadziej występujące diamenty.
- W kategorii klasy premium mamy diamenty najbardziej popularne, czyli kamienie bezbarwne i te fantazyjne. Co ciekawe w Polsce rynek diamentów fantazyjnych zaczyna bardzo mocno zyskiwać na wartości. Dzięki temu otwieramy się na nowych dostawców, na dostęp do coraz szerszej gamy kolorów - wyjaśnia Robert Śniegocki i dodaje. - Diamenty klasy premium przynoszą średnio roczne stopy zwrotu na poziomie dwucyfrowym. Każdy inwestor, który chciałby mieć bezpieczną lokatę, zabezpieczyć część swojego majątku, mieć łatwość w jego transferze i jednocześnie chciałby osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu nieskorelowane z rynkiem decyduje się na zakup diamentów. W zależności od zasobności portfela, fantazji i oczekiwań decydują się na zakup kamieni bezbarwnych bądź też fantazyjnych.
Diamenty fantazyjne stanowią około 0,1% wszystkich diamentów wydobywanych na rynku w całym roku. Te najbardziej popularne, czyli diamenty w fantazyjnej barwie czerwonej, niebieskiej czy różowej stanowią niespełna 0,1% wszystkich fantazyjnych diamentów.
Diamenty fantazyjne potrafią wzbudzać wielkie zainteresowanie, a niektóre z nich biją rekordy na aukcjach. Przykład? W zeszłym roku Oppenheimer Blue został sprzedany za 57 mln dolarów.
Newsrm.tv