Branża leśno-drzewna zainwestuje w innowacje. Wsparcie NCBR uzyskały projekty mające na celu efektywne wykorzystanie surowców, minimalizację strat i poprawę jakości produktów sektora.
Polska jest światowym potentatem branży leśno-drzewnej. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli nasz kraj jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W sektorze meblarskim działa dziś ponad 25 tys. podmiotów. Nie dziwi zatem, że branża cały czas szuka możliwości dalszego rozwoju, coraz częściej w oparciu o innowacyjne technologie i projekty. Dlatego też, w odpowiedzi na inicjatywę konsorcjum WOODSTRATEG i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zainicjowało program sektorowy WoodINN.
Branża leśno-drzewna jest dziś wizytówką polskiej gospodarki i przykładem umiejętnego wykorzystania ogromnego potencjału polskich przedsiębiorstw. To sukces, z którego jesteśmy dumni, ale pragnąc utrzymać ten korzystny trend, musimy wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów na europejskich rynkach. Dlatego nie oglądając się na zagraniczną konkurencję, już dziś inwestujemy w projekty nowej generacji, opierające się na innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. projekty dotyczące kastomizacji mebli, dostosowywania ich do wymagań i potrzeb użytkowników, podnoszenia funkcjonalności i ergonomii, a także projekty dotyczące technologii poprawy właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Wszystkie nagrodzone projekty łączy dążenie do podniesienia efektywności wykorzystania surowca drzewnego, ograniczania strat na różnych etapach produkcji, podniesienia jakości, trwałości i bezpieczeństwa produktów.
Programy sektorowe, które prowadzimy dedykowane są poszczególnym branżom, ale tak naprawdę grono beneficjentów jest dużo szersze. Projekty branży leśno-drzewnej, które uzyskały dofinansowanie mają duży potencjał i szerokie możliwości zastosowania, również w innych sektorach. Oznacza to zatem korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla użytkowników końcowych korzystających z efektów ich prac – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jednym z takich projektów jest rozwój technologii i optymalizacja wytwarzania nanowłókien celulozowych (NFC) do celów specjalistycznych. Znajdują one zastosowanie w medycynie (produkcja opatrunków) i w branży chemicznej (indykatory), a dodatkowo, sposób ich produkcji, będzie przyjazny dla środowiska. Z kolei inny nagrodzony grantem projekt przewiduje produkcję elementów meblowych z wykorzystaniem druku cyfrowego, co pozwoli lepiej dostosowywać produkty do potrzeb zróżnicowanych klientów.
W pierwszym konkursie zgłoszono łącznie 19 wniosków o dofinansowanie. W wyniku oceny merytorycznej dofinansowanie uzyskało 12 projektów, po 6 zgłoszonych przez firmy z sektora MŚP i duże przedsiębiorstwa. Granty otrzymały 3 projekty z województwa mazowieckiego, po 2 z Wielkopolski, Małopolski i województwa zachodniopomorskiego, a po 1 – z województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Łączna kwota dofinansowania przekazywanego przez NCBR wyniesie prawie 37 mln zł.
Szczegółowe informacje o wynikach konkursu dostępne są na stronie NCBR.
Program sektorowy WoodINN jest jednym z 14 programów sektorowych NCBR realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R”).
(PAP)