Na rynku rolnym w październiku, w porównaniu z wrześniem 2015 r., wzrosły ceny większości produktów w skupie i na targowiskach.
Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodzących presję na rynku wieprzowiny i mleka i uproszczenia WPR, przewodniczący Copa i Cogeca informują unijnych ministrów rolnictwa.
W I połowie 2015 roku odnotowano wzrost wolumenu i zwyżkę wartości wywozu płynnego mleka i śmietany z Polski. Odpowiednio +49% do 242,1 tys. ton oraz +5% do rekordowego półrocznego poziomu 134,6 mln EUR.
O 3,9 proc wzrósł w październiku w stosunku do września 2015 r. Indeks światowych cen żywności FAO i wyniósł 162 pkt. Najbardziej podrożały cukier i produkty mleczne. W porównaniu z październikiem 2014 r. roku ceny żywności były o 16 proc. niższe.
Cena pszenicy i żyta do marca 2016 r. będzie zbliżona do ubiegłorocznej, od marca ziarno może podrożeć - prognozują eksperci Agencji Rynku Rolnego w oparciu o przewidywaną sytuację podażowo-popytową na polskim rynku.
Mimo letniej suszy mleczarnie tego roku nie narzekały na brak surowca. Rekordowy skup mleka zaowocuje wzrostem produkcji jego wyrobów - oceniają analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Według najnowszych danych Komisji Europejskiej średnie ważone ceny odtłuszczonego i pełnotłustego mleka w proszku (OMP i PMP), masła i serów zwyżkowały w ubiegłym tygodniu.
Według ekspertów Agencji Rynku Rolnego średnia cena skupu mleka w grudniu ma wynieść 1,12-1,16 zł za litr. W sierpniu mleczarnie płaciły średnio 1,08 zł za litr. Produkcja mleka w końcu roku ma być o 2,5 proc. wyższa niż rok wcześniej.
Osoby lubiące pić mleko muszą się liczyć z tym, że w końcówce tego roku zapłacą za nie więcej - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 155,7 punktu i znajdywał się na najniższym poziomie od kwietnia 2009 roku.