MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jurgiel: wojewódzkie zespoły ustalą priorytety dla rozwoju obszarów wiejskich

20 marca 2017
Jurgiel: wojewódzkie zespoły ustalą priorytety dla rozwoju obszarów wiejskich
PAP / Artur Reszko

Wojewódzkie zespoły, które zajmą się opracowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla poszczególnych regionów na kolejną perspektywę finansową UE, ustalą priorytety, jakie będą finansowane z programu – podkreślił w piątek, w Kielcach minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

„Wszystkiego na pewno nie da się sfinansować. (...) Priorytety, które spowodują szybszy rozwój w pewnych obszarach, są potrzebne do ustalenia” – mówił Jurgiel podczas konferencji prasowej.

Minister przypomniał, że koordynatorem wojewódzkiego zespołu w danym regionie ma być dyrektor ośrodka doradztwa rolniczego, który będzie ściśle współpracował z przedstawicielem wojewody. W skład zespołu wejdą także przedstawiciele organizacji administracji rolnej oraz „zainteresowane podmioty”, takie jak izby rolnicze, związki zawodowe i stowarzyszenia gospodarcze działające w rolnictwie.

Jurgiel zaznaczył, że w większości państw europejskich polityka rolna jest zregionalizowana i tak samo – jego zdaniem – powinno być w Polsce. Dodał, że regiony zidentyfikują swoje potrzeby w zakresie wspierania rolnictwa w tym roku, a priorytety ustalą do końca 2018 r. Gdy Komisja Europejska i Rada Europejska ustalą nową perspektywę finansową i zostaną przyznane pieniądze, rząd będzie je dzielił na poszczególne województwa. Chodzi o Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2020-2026.

Szef resortu rolnictwa otworzył w Kielcach 23. edycję Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH. Jurgiel ocenił, że ekspozycja należy do „bardzo udanych”, a wystawcy, z którymi rozmawiał wyrażali przekonanie – jak zapewniał – że najbliższy czas będzie okresem dobrej koniunktury dla całej branży.

Jurgiel dodał, że rząd wraz z resortem rolnictwa i rozwoju wsi, wspiera międzynarodowe kontakty przedsiębiorców, otwierając zagraniczne rynki; promuje też polskie firmy za granicą.

Podczas targów Ursus podpisał porozumienie o współpracy przemysłowo-handlowej z KARMAG INDUSTRIE. Umowa dotyczy ustanowienia spółki joint-venture z siedzibą w Algierii, której przedmiotem działalności będzie montaż, sprzedaż, dystrybucja i serwis ciągników oraz maszyn rolniczych na rynku algierskim i innych rynkach afrykańskich.

Jurgiel zaznaczył, że Polska w 2016 r. nawiązała współpracę handlową 27 krajami, a utrzymuje relacje rynkowe z 74 państwami.

Targi AGROTECH zgromadziły ponad 700 firm z 17 krajów, które prezentowały swoje produkty w 11 halach Targów Kielce, na 63 tys. metrów kw. powierzchni.

To producenci m. in. nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych, urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach, nawozów, nasion i sadzonek, pasz dla zwierząt. Swoje stoiska miały także instytucje związane z rolnictwem.

W targach uczestniczyły delegacje zagraniczne z Algierii, Konga, Serbii, Holandii, Ukrainy i Finlandii. Przedstawiciele Targów Kielce i ukraińskich partnerów podpisali pierwszego dnia imprezy porozumienie o organizacji jesienią we Lwowie drugiej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej EuroAgro.

Wystawie rolnej w Kielcach towarzyszyły 17. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

(PAP)


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę