MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jak Efektywnie Wykorzystać Gaz LPG w Rolnictwie?

2 grudnia 2024
Jak Efektywnie Wykorzystać Gaz LPG w Rolnictwie?

Gaz płynny to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie ogrzewania nie tylko budynków mieszkalnych, ale także wielu innych obiektów przemysłowych i produkcyjnych, w których odpowiednia temperatura stanowi klucz do sukcesu. Nie inaczej jest w przypadku rolnictwa. Sprawdźmy, jak efektywnie wykorzystać LPG w rolnictwie i gdzie warto zainwestować w efektywną instalację gazową.

Korzyści z wykorzystania gazu płynnego w rolnictwie

Każdego roku coraz więcej przedsiębiorców skupionych wokół sektora rolniczego decyduje się na zastąpienie tradycyjnych, szkodliwych dla środowiska form ogrzewania instalacją na gaz propan. Z czego wynika ta zmiana? Istnieje wiele korzyści wynikających z podjęcia takiej inwestycji w swoim gospodarstwie.

Zacznijmy od tego, co dla każdego biznesu jest priorytetem - koszty. Zgodnie z szacunkowymi wyliczeniami, spokojnie możemy założyć, że ogrzewanie gazem płynnym jest znacznie tańsze niż tradycyjnym węglem, a sumaryczna korzyść sięga nawet 60-70% bazowych kosztów związanych z dostarczaniem paliw kopalnych. Gaz płynny jest bardzo wydajną formą ogrzewania, a dobór odpowiedniego zbiornika na gaz pozwoli na dodatkową redukcję kosztów związaną z decyzją przedsiębiorcy, o której porze roku zbiornik ma zostać napełniony gazem. To wszystko z poszanowaniem środowiska i minimalnym udziałem właściciela w obsłudze niezawodnej instalacji LPG. 

Jak LPG wpływa na efektywność produkcji rolnej?

gaz LPG

W jakich sytuacjach instalacja gazowa okaże się przydatna w gospodarstwie domowym? Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to oczywiście ogrzewanie pomieszczeń gospodarczych. Dotychczas efektywność upraw lub hodowli w dużej mierze zależała od sezonu w roku i temperatur. Z wydajną instalacją grzewczą zasilaną przez gaz płynny ogrzewanie kurników lub pieczarkarni przynosi mierzalne korzyści w postaci ilościowo i jakościowo optymalnych upraw i zbiorów przez cały rok. 

To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania gaz LPG branży rolniczej. Suszenie zbiorów takich jak zboże wymaga zaawansowanej infrastruktury, która w zdecydowanej większości przypadków przekracza możliwości finansowe mniejszych gospodarstw rolnych. Za pomocą LPG możemy wdrożyć budżetową wersję suszenia zboża, która pod względem wydajności nie różni się niczym od profesjonalnych suszarni. W podobny sposób możemy podnieść efektywność upraw szklarniowych, które, ogrzewane przez cały rok, zminimalizują straty finansowe do akceptowalnego poziomu. 

Poznaj siłę płynnego paliwa w działaniach rolniczych!

W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca ostrożnie podchodzi do wszelkich inwestycji w rozwiązania technologiczne. Sama inwestycja to jeden duży wydatek, ale co z dalszą eksploatacją i kosztami z nią związanymi? W przypadku płynnego gazu https://baltykgaz.pl/ możemy być spokojni o relację zachowania wysokiej jakości i opłacalności całej inwestycji. 

Gaz LPG to źródło energii cieplnej o wielu zastosowaniach w branży rolniczej - od suszenia zbóż, przez ogrzewanie magazynów, kurników, pieczarkarni, obory lub chlewni. Wysoka kaloryczność gazu odpowiada za jego wydajność niezależnie od warunków atmosferycznych, co sprawia, że jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż popularne panele termiczne zasilane prądem. Na korzyść tego rozwiązania warto jeszcze wspomnieć o bezobsługowości całej instalacji i jej niezawodności. Nie bez znaczenia jest precyzyjne dopasowanie instalacji do naszych potrzeb - to inwestor, opierając się na wyliczeniach zapotrzebowania energetycznego, decyduje o rozmiarze i liczbie zbiorników, tworzących całą instalację. Zamówienia i dostawy gazu realizowane w krótkich terminach na terenie całego kraju finalizują cały proces i wspierają ciągłość prowadzenia efektywnego biznesu rolniczego. 

Kiedy warto zainwestować w instalację gazową?

Kto powinien zainteresować się koncepcją gazu płynnego LPG w swojej firmie? Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zdają sobie sprawę z wysokich cen innych źródeł ciepła. Zależność od dostawców, stałe podwyżki cen, połączona z niską wydajnością węgla sprawia, że ta forma ogrzewania dużego gospodarstwa rolnego pochłania zdecydowaną większość zysków firmy. W dodatku energia i czas poświęcany na utrzymanie optymalnego poziomu ciepła ogranicza możliwości przedsiębiorcy do zajmowania się tym, co w jego biznesie naprawdę istotne. 

gaz LPG

Jeśli zatem szukasz tańszego źródła ciepła, instalacja zbiornikowa LPG może okazać się strzałem w dziesiątkę. W równym stopniu zainteresowani tą formą ogrzewanie mogą być przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w ogrzewanie gazowe, ale ze względu na lokalizację, nie są podpięci do gazociągów miejskich. Zbiornik LPG o pojemności wystarczającej do utrzymania optymalnych warunków cieplnych w całym gospodarstwie stanowi doskonałe rozwiązanie, które nie tylko uniezależni nas od nagłych podwyżek cen, ale też pozwoli zastosować tę formę ogrzewania w każdej lokalizacji, bez względu na poziom zaawansowania infrastruktury.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na LPG?

Podjęcie decyzji związanej z wykorzystaniem gazu płynnego w naszym przedsiębiorstwie rolnym wiąże się z wyborem zbiornika o określonych parametrach technicznych. Jaki zbiornik powinniśmy wybrać?

Odpowiedź na to pytanie uzależnione jest głównie od naszego zapotrzebowania na energię cieplną. Wykorzystując wcześniej inne formy ogrzewanie, będziemy w stanie oszacować ilość gazu niezbędnego do ogrzania wszystkich pomieszczeń stanowiących element całej infrastruktury gospodarstwa. Jeśli dopiero rozpoczynamy organizację sposobów ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, takich jak kurnik, obora lub pieczarkarnia, warto zadbać o nawiązanie współpracy z doradcą, który pomoże w ustaleniu zapotrzebowania cieplnego i doradzi w kwestii wyboru konkretnego zbiornika. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że gaz LPG będzie wykorzystany w sposób efektywny, a my unikniemy ryzyka związanego z wahaniami cen w skali roku.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W listopadzie 2024/25 r. eksport rzepaku z Ukrainy zmniejszył się trzeci miesiąc...

Od 1973 roku Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opracowuje i prze...

Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką. Prawie 70 proc. strategii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę