Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Główne obawy niemieckich rolników po wyborach do PE w 2024r.

22 grudnia 2023
Główne obawy niemieckich rolników po wyborach do PE w 2024r.

Podczas gdy w Polsce większość sceny politycznej jak społeczności rolniczej i obywateli zajmuje się wydarzeniami związanym z TVP, KRS, Sejmem"X" i działaniami rządu, to niemieckie organizacje związkowe rolników myślą już od dawna o okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca 2024 r, wiedząc, że poszczególne ugrupowania polityczne Niemiec będą zabiegały o poparcie farmerów. Niemiecki Związek Rolników wraz z krajowymi stowarzyszeniami rolników opracował główne obawy na okres legislacyjny 2024–2029. Dokument nosi tytuł "W kierunku do polityki europejskiej z perspektywami dla rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich".

"Celem jest zabezpieczenie i dalszy rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w Niemczech i Europie. Nadrzędnym celem musi być nadanie gospodarstwom rolnym perspektywy ekonomicznej, a jednocześnie dalsza poprawa ochrony klimatu, różnorodności biologicznej i dobrostanu zwierząt" – mówi Joachim Rukwied, prezes Niemieckiego Związku Rolników.

W ośmiu rozdziałach przedstawiono obawy niemieckich rolników, takie jak postulat dalszego rozwoju Zielonego Ładu i strategii "od pola do stołu" wraz z rolnictwem czy niebiurokratyczna polityka rolna UE na rzecz konkurencyjnych gospodarstw rolnych. 

Poniżej przedstawiamy główne punktami opracowanego dokumentu pt  "W kierunku do polityki europejskiej z perspektywami dla rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich"

1. Zrównoważone rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe
2. Łagodzenie zmiany klimatu i różnorodność biologiczna
3. Wspólna europejska polityka rolna po 2027 r.
4. Europejska hodowla zwierząt gospodarskich i dobrostan zwierząt
5. Handel międzynarodowy i normy
6. Zasoby, energia i biomasa
7. Obszary wiejskie i rozwój
8. Zrównoważone inwestycje finansowe

Rolnicze organizacje domagają się jasnego stanowiska polityków w stosunku do:

  • Kompleksowa ocena skutków strategii "od pola do stołu"
  • Ocena skutków dla każdego dodatkowego wymogu w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, ryzyka skutków delokalizacji i konkurencyjności rolnictwa europejskiego
  • Zapewnienie konkurencyjności krajowej produkcji rolnej zarówno w zakresie wdrażania Zielonego Ładu, jak i wymogów polityki klimatycznej dla rolnictwa europejskiego – obejmuje to również rozbudowę systemu dostosowania granic klimatycznych oraz wzmocnienie badań, finansowania i praktycznego wdrażania

oprac, e-mk na pods źródło: DBV


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę