Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak doprowadzić do wzrostu zamożności polskich rolników?

8 kwietnia 2016

W Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju poświęcone problemom rolnictwa i wsi.

Otwierając obrady prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie budowy przez państwo systemu wsparcia dla polskiego rolnictwa:

- Rolnictwo powinno znajdować się pod opieką Państwa.

Prezydent przytoczył dane statystyczne.
W Polsce mamy 1 mln 300 tys. gospodarstw rolnych. 40% ludności zamieszkuje na obszarach wiejskich. Rodzinne gospodarstwo rolne stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej. Niestety, strategiczne znaczenie rolnictwa dla całego państwa nie przekłada się na dobrobyt samych rolników. Powszechne mniemanie o dochodach rolników przekraczających 3 300 zł miesięcznie, jest nieprawdziwe:

- W rzeczywistości jest to nieco ponad 1 400 zł (...)
 
W większości przypadków ludzie zajmujący się produkcją rolną, prowadzący gospodarstwa rolne, najczęściej rodzinne - bo to jest podstawa ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej - to nie są ludzie zamożni. Ludzie, którym bardzo często ciężko się żyje i którzy mają duże poczucie niepewności swojej sytuacji.

Zwracając się do zgromadzonych w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda mówił o konieczności stworzenia warunków umożliwiających wzrost zamożności rolników.
Jest to jeden z celów, jakie Prezydent stawia przed Narodową Radą Rozwoju:

- W jaki sposób doprowadzić do tego, aby nastąpił istotny wzrost zamożności tych Polaków, tych osób, które dzisiaj działalnością rolniczą się zajmują?
 
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że efekt pracy rolnika może zostać zniweczony w wyniku zjawisk przyrodniczych takich, jak susza, która rok temu dotknęła znaczny obszar kraju. Rolnictwo - strategiczny dział gospodarki - wymaga wsparcia ze strony państwa. Co najmniej w zakresie ochrony rolników przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, na jakie nie mają wpływu.

Prezydent wskazał na szansę, jaka stoi przed polskim rolnictwem, nieskażonym przez technologię GMO:

- Nasze rolnictwo jest rolnictwem czystym. Dzisiaj jest wielkie zapotrzebowanie na wysokiej jakości, dobrą, nazwijmy to ekologiczną, żywność. Przede wszystkim taką, która jest pozbawiona elementów GMO.
 
Wśród czynników, jakie mogą korzystnie wpłynąć na rozwój polskiego rolnictwa, prezydent wymienił możliwość pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
 
Andrzej Duda wspomniał również o realizowanym przez rząd programie "Rodzina 500 +". Pieniądze z programu w dużej części trafią do mieszkańców terenów wiejskich i przyczynią się do podniesienia standardu życia rolniczych rodzin.

Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski


POWIĄZANE

Sejm przyjął wszystkie zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy "o wstrzymaniu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę