Sejm przyjął wszystkie zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy "o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw".
Najważniejsza poprawka wprowadzona przez Senat, to wyłączenie spod działania ustawy, nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 3000 m².
Poprawkę należy interpretować w kontekście obowiązującej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. "o gospodarce nieruchomościami" [Dz.U. 2015 poz. 1774], zakazującej dzielenia nieruchomości rolnych, jeżeli nieruchomość powstała w wyniku podziału, miałaby powierzchnię mniejszą niż 3000 m².
W praktyce spod działania ustawy zostaną wyłączone istniejące już działki rolne o powierzchni mniejszej niż 3000 m².
Ustawa czeka obecnie na podpis prezydenta i prawdopodobnie wejdzie w życie z dniem 30 kwietnia 2016 r.
Ustawa wstrzymuje na 5 lat sprzedaż nieruchomości o powierzchni większej niż 2 ha, wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zakaz sprzedaży nie dotyczy:
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi względami społecznymi lub gospodarczymi, na wniosek prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, minister rolnictwa może wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości objętej zakazem.
W odniesieniu do ziemi rolnej, która pozostaje w rękach prywatnych, ustawa dopuszcza sprzedaż bez ograniczeń działek o powierzchni mniejszej niż 3000 m². W przypadku nieruchomości o powierzchni co najmniej 3000 m², ustawa określa zamknięty katalog podmiotów uprawnionych do nabywania ziemi.
Bez ograniczeń, co do wielkości nabywanych nieruchomości mogą kupować ziemię od osób prywatnych:
Do zakupu ziemi jest uprawniony także rolnik indywidualny, pod warunkiem, że wielkość jego gospodarstwa nie przekroczy 300 ha. Po nabyciu ziemi, rolnik będzie zobowiązany gospodarować na niej osobiście przez 10 lat.
Zakupienie nieruchomości rolnej przez inny podmiot będzie możliwe wyłącznie za zgodą prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej. Zakres oddziaływania ustawy przyjętej przez Sejm i Senat wykracza daleko poza nieruchomości pozostające w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Podczas głosowania nad poprawkami zgłoszonymi przez Senat, w sali plenarnej Sejmu obecni byli:
Poseł Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwość) podziękował ministrom i pracownikom ministerstwa za ogromny wkład pracy w projekt legislacyjny. Stwierdził jednocześnie, że krytyka, z jaką projekt spotkał się w Sejmie wynika z niezrozumienia i frustracji posłów opozycji.
Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski