Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kredyty hipoteczne krok po kroku

2 listopada 2021
Kredyty hipoteczne krok po kroku

Od kilku dekad staramy się "doścignąć zachód" i poprawić swój status materialny na tyle, by kredyt na kilkadziesiąt lat nie był jedyną drogą do budowy domu, zakupu wymarzonego mieszkania czy samochodu. Efekty tych starań bywają różne. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bez szans. W spełnianiu marzeń pomagają nam kredyty hipoteczne. Co warto na ich temat wiedzieć?

1. Kredyty hipoteczne - jak wybrać najlepszy?

2. Zdolność kredytowa i wiarygodność kredytobiorcy

3. Koszty kredytu hipotecznego

Wielu osobom wydaje się, że udzielenie kredytu wymaga dopełnienia szeregu formalności i spełnienia wielu, często nierealnych wymagań. Wcale tak nie jest, są jednak pewne podstawy, o których należy pamiętać, gdy zastanawiamy się nad kredytem.

1. Kredyty hipoteczne - jak wybrać najlepszy?

Nie chcesz dłużej czekać z realizacją swoich planów? Masz przynajmniej kilka skutecznych sposobów na to, by szybko przejść od planowania do czynu, a jednym z najbardziej popularnych są kredyty hipoteczne. Jeśli rozważasz kredyt hipoteczny i nie wiesz, od czego zacząć, podpowiadamy.

Na początek zastanów się, jakiej kwoty dokładnie potrzebujesz. Oczywiście pamiętaj o konieczności spłaty kredytu, a zatem weź pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale i możliwości finansowe. Weź też pod uwagę, że w przyszłości sytuacja może się zmienić - możesz zmienić pracę, utracić ją, możesz potrzebować środków na inny ważny cel. Dlatego nie zaciągaj kredytu, który maksymalnie obciąży twój domowy budżet.

Kolejna ważna kwestia, którą należy rozważyć przed wzięciem kredytu hipotecznego, jest nasz wkład własny. Ten wynosi określony procent wartości danej nieruchomości itp. Czy stać cię zatem na to, by już teraz móc zapłacić np. kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie pozostać bez żadnych oszczędności?
W przypadku zawarcia umowy kredytu niezwykle ważne jest to, by się nie spieszyć, a decyzją podjąć po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Dzięki temu unikniemy ewentualnych rozczarowań i problemów w przyszłości.

2. Zdolność kredytowa i wiarygodność kredytobiorcy

Jedną z kluczowych kwestii dla każdego kredytobiorcy jest zdolność kredytowa. To od niej zależy czy bank uzna Cię za wiarygodnego klienta i przyzna ci kredyt hipoteczny. A co wpływa na zdolność kredytową?

Do najistotniejszych czynników należy wysokość wkładu własnego, kwota i okres kredytowania, forma zatrudnienia oraz wysokość miesięcznych dochodów. Bank pewnie weźmie pod uwagę również twój wiek, sytuację w gospodarstwie domowym oraz dodatkowe zobowiązania finansowe, jeśli takie są.

3. Koszty kredytu hipotecznego

Jakie koszty należy wziąć pod uwagę, analizując kredyt hipoteczny? Liczy się kilka elementów. A są to:

• oprocentowanie kredytu, czyli jego podstawowy koszt (nie jest to to samo, co Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO, a więc całkowity koszt kredytu hipotecznego).

• prowizja od udzielenia kredytu

Jeśli decydujesz się na kredyt mieszkaniowy, pamiętaj również o kosztach dodatkowych w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny. A jest to m.in. wycena nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych (o ile kupujesz na rynku wtórnym), ewentualne koszty dodatkowe czy też prowizja pośrednika. Weź pod uwagę również ubezpieczenie nieruchomości - w przypadku kredytów hipotecznych na mieszkanie jest ono wymagane przez wszystkie banki. By się nie rozczarować, najlepiej od razu nastawić się na to, że pewnych kosztów po prost nie jesteśmy w stanie uniknąć.

Dla ułatwienia warto przejrzeć ranking kredytów hipotecznych i porównać w nim, co oferują nam poszczególne banki.


POWIĄZANE

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś porozumienie w sprawie rocznego budże...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę