Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Aleksander Bentkowski polecił po raz trzeci egzaminować swoich pracowników, którzy nie zdali testu z wiedzy o polityce rolnej Unii Europejskiej.
O tym jak Bentkowski, jeden z liderów PSL obsadzał stanowiska powiatowych kierowników unijnego programu IACS pisaliśmy we wrześniu. Kierownicy, którzy będą w terenie decydować o setkach milionów euro unijnej pomocy dla rolników, mieli być wybrani w drodze konkursu. Sprawdziliśmy połowę województw – zdecydowana większość stanowisk przypadła członkom PSL i SLD, ich krewnym albo sympatykom tych partii. Bentkowski zapewniał, że to przypadek – jego zdaniem o wyborze zadecydowały kompetencje. "Gazeta" ujawniła jednak, że w istniały partyjne porozumienia o obsadzie tych stanowisk. Potwierdzali to szeregowi działacze partii, przedstawiliśmy też nagranie z sesji rady powiatu gdańskiego, której uczestnicy otwarcie mówili o porozumieniu. Bentkowski zareagował dopiero wtedy, gdy zaniepokojona obsadą stanowisk UE poprosiła rząd o wyjaśnienia.
Prezes ARiMR zapowiedział wówczas, że wszyscy pracownicy przystąpią do specjalnego egzaminu z wiedzy o polityce rolnej Unii. Kto go nie zda, straci pracę. Egzaminy zakończyły się na początku stycznia. Na ponad 1,5 tys. urzędników agencji zdało zaledwie 56 proc. Pozostałe 697 osób przystąpiło do egzaminu poprawkowego. Właśnie poznaliśmy jego wyniki. Test poprawkowy zdało 87 proc. zdających – mówi rzecznik ARiMR Dariusz Panasiuk – pozostali, zgodnie z zarządzeniem prezesa agencji przystąpią wkrótce do końcowego, ustnego egzaminu komisyjnego. Ci pozostali to blisko sto osób. Dostali trzecią szansę i będą poprawiać poprawkę. Od jesieni ub. roku ARiMR robi wszystko, żeby wreszcie zdali egzamin. Najpierw wszyscy urzędnicy zajmujący się IACS przeszli specjalistyczne szkolenie. Następnie otrzymali podręcznik (opracowany przez innych pracowników ARiMR) pt. "Dopłaty dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej". Przygotowano 130 pytań, wszystkie na podstawie tego podręcznika. Podczas pierwszego egzaminu należało w ciągu godziny odpowiedzieć na 30 pytań – nie w sposób opisowy, tylko zakreślając odpowiednie odpowiedzi. Żeby zdać test za pierwszym podejściem wystarczyło odpowiedzieć prawidłowo na 18 pytań.
To był trudny test wielokrotnego wyboru – przekonuje Panasiuk – bo przy każdym pytaniu należało zakreślić od jednej do czterech odpowiedzi (przykładowe pytania drukujemy obok). Zapytaliśmy rzecznika ARiMR: czy egzaminy będą trwały tak długo, aż wszyscy je zdadzą? Od samego początku prezes Bentkowski zastrzegał, że po teście poprawkowym nie wyklucza końcowego egzaminu komisyjnego – stwierdził Dariusz Panasiuk. – Następnego egzaminu już nie będzie.
IACS, czyli Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli to unijny program dla rolników wdrażany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pracownicy IACS szczebla wojewódzkiego i powiatowego odpowiadają za przygotowania do uruchomienia systemu dopłat bezpośrednich dla rolników. Za pośrednictwem IACS będzie trafiało do Polski trzy czwarte całej pomocy UE dla polskiej wsi – chodzi o setki milionów euro rocznie.