Zgodnie z paragrafem 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie plonów reprezentatywnych roślin energetycznych rolnicy ubiegający się o płatność energetyczną do upraw rzepaku i rzepiku powinni uzyskiwać plony w wysokości 25 dt ziarna na hektar. - Dane statystyczne z ostatnich 3 lat i nasze obserwacje wskazują, że średnie plony na Podkarpaciu wynoszą: 23, 9 dt /ha w 2004 roku, 20, 7 dt/ha w 2005 roku do 21,7 dt/ha w 2006 roku.
Z tegorocznych informacji napływających od rolników wynika, że plony są również dalekie od plony reprezentatywnego wyznaczonego w rozporządzeniu. Nie osiągnięcie zaś plonu reprezentatywnego będzie skutkowało utratą prawa do uzyskiwania płatności energetycznej – mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.
Dlatego też zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej wnioskuje o obniżenie plonu reprezentatywnego dla rzepaku i rzepiku do poziomu 20 dt ziarna z ha. Zdaniem PIR obniżenie plonu reprezentatywnego przyczyni się do wzrostu zainteresowania uprawą tych roślin, zmniejszeniem ilości odłogów i ugorów oraz zwiększy dochody rodzin rolniczych.
Plony rzepaku na Podkarpaciu są bardzo zmienne i zależą nie tyle od umiejętności rolnika ale od pogody. Związku z tym Podkarpacka Izba Rolnicza wnioskuje również o dodanie do paragrafu 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2007 roku w sprawie określenia przypadków , w których ilość roślin energetycznych dostarczonych do przetworzenia może być mniejszą niż plon reprezentatywny następującej treści: ,,Dowodami potwierdzającymi działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności są dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2007 roku w sprawie rodzajów dowodów potwierdzających działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności’’. Jak podkreślają działacze PIR zapis ten jednoznacznie określi jakimi dokumentami może ,,posłużyć’’ się rolnik, u którego nastąpią okoliczności powodujące spadek plonów.