Komisja Europejska 24 lipca bieżącego roku przyjęła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jest to największy Program, dotyczący rozwoju obszarów wiejskich, spośród wszystkich Programów krajów Unii Europejskiej .Określa on zakres i formę wsparcia obszarów wiejskich w Polsce w kolejnym okresie programowania to jest w latach 2007-2013. Finansowany jest zarówno z budżetu UE (Fundusz EFRROW), jak i z krajowych środków publicznych. Na jego realizację przewidzianych zostało 17, 2 mld euro, z czego około 3 mld stanowią zobowiązania z lat 2004 – 2006 (działania: renty strukturalne, płatności dla gospodarstw niskotowarowych, program rolnośrodowiskowy, zalesianie gruntów rolnych).
Uruchomiono już niektóre działania. Od 15 marca br - wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), 25 czerwca br – „Renty strukturalne”, 16 lipca br – „Grupy producentów rolnych” . Ponadto od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski na zalesianie, a w następnych miesiącach uruchomione zostaną następujące działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Zwiększenie wartości dodanej”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.
Terminy te są jednak zależne do uzyskania akredytacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jest instytucja wdrażającą. Natomiast wsparcie gospodarstw niskotowarowych zostanie wprowadzone na zasadzie poprawki do programu dopiero po akceptacji Komisji Europejskiej, która, według procedur, będzie rozpatrywana po 1 roku działania PROW. Dlatego też wdrożenie działania przewidywane na jesień 2008.
Najważniejszym dla samorządu rolniczego jednym z działań , które powoduje rozwój wsi jest działanie ,,Modernizacja gospodarstw rolnych’’. Jest ono dla nas bardzo ważnym elementem PROW – u 2007 – 2013 , ponieważ może już są to ostatnie lata kiedy będzie można dostać dofinansowanie z Unii do inwestycji w gospodarstwach rolnych,. Ważnym elementem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich są ,,Renty strukturalne’’ i ,, Ułatwianie startu zawodowego młodym rolnikom’’, które mogą przyspieszyć pewne przeobrażenia strukturalne na wsi. Chcielibyśmy aby zachodziły one trochę szybciej. Mamy jednak też wiele wątpliwości, wiele żeśmy zgłaszali uwag zarówno co do ,,młodego rolnika’’ jak i też rent strukturalnych. Nie wszystkie zostały uwzględnione i już dzisiaj przez to widać wiele zastrzeżeń i protestów z całego kraju od osób , które chciałyby skorzystać z tych form wsparcia. Wiele kontrowersji jeśli chodzi o renty strukturalne budzi szczególnie punkt dotyczący konieczności posiadania wykształcenia rolniczego. Został on wprowadzony choć wcześniej istniał bardzo dobry zapis, że młody człowiek w ciągu trzech lat od przejęcia gospodarstwa mógł uzupełnić kwalifikacje. Usunięcie dzisiaj tego punktu spowoduje, że wiele gospodarstw nie będzie można przekazać następcom bo mają skończony inny kierunek studiów czy szkoły choć chcieliby teraz na gospodarstwo wrócić . Wcześniej przecież nie było nawet cienia szansy aby z jednego gospodarstwa mógł się utrzymać ojciec i jego dorosłe dzieci, a dzisiaj raptownie stawia się wymógł 5 letniego stażu w KRUS lub wykształcenia rolniczego. Naszym zdaniem młodzi ludzie jeśli zdecydowali się wrócić na wieś to powinni dostać szansę uzupełnienia w przeciągu 3 najbliższych lat swoich kwalifikacji.
5828865
1