Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdaniem prezesa KRIR - Konieczne są skuteczne działania

28 października 2008
Polskie rolnictwo aktualnie znajduje się  w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej  choć  początek 2008 roku zapowiadał się optymistycznie prawie na wszystkich rynkach rolnych. Mieliśmy wtedy dobre ceny zbóż  czy mleka. Nieco tylko szwankowała sytuacja na rynku trzody chlewnej, ale tam zawsze występują dołki czy górki.
Obecnie jesteśmy po zbiorach większości upraw. Możemy powiedzieć , że plony były zadawalające , ale negatywnie zaskoczyły nas  niskie ceny produktów rolnych.
Nastąpił  bowiem i trwa bardzo wysoki napływ zbóż z krajów trzecich, w cenach poniżej kosztów produkcji i bez gwarancji bezpieczeństwa żywnościowego. Natomiast cena interwencyjna 101, 3 euro/t przy obecnym gwałtownym wzroście ceny nawozów , paliw oraz innych  środków do produkcji rolnej nie gwarantuje nawet  zwrotu poniesionych nakładów.
Znaczny spadek dochodowości  obserwujemy też na rynku trzody chlewnej czy mleka.
Obecny poziom produkcji trzody chlewnej w Polsce jest najniższy od 25lat.
Najłatwiej mówić , że jest źle. Zastanowić się trzeba, jak w takiej sytuacji  powinien zachować się rząd Polski, jak powinny zachować się samorządy czy związki zawodowe. Szczególnie , że dziś Polska znajduje się Unii Europejskiej i  wiele decyzji dotyczących rynków rolnych zapada w Brukseli. Dlatego też konieczne jest lobbowanie chłopskich interesów zarówno poprzez Parlament Europejski jak   również  na wszystkich szczeblach  samorządowych , organizacji pozarządowych do rządowych włącznie.
Potrzebna jest szybka reakcja Unii Europejskiej .  Konieczne jest bowiem natychmiastowe przywrócenie ceł na zboża i produkty zbożowe z poza UE,  zwiększenie ceny skupu interwencyjnego zboża czy przywrócenie dopłat eksportowych do produktów mleczarskich.
Natomiast do czasu wprowadzenia ceł   przez Komisje Europejską na zboża i produkty zbożowe   z poza Unii rząd powinien wprowadzić wzmożona kontrolę produktów rolniczych z importu.
Szczególnie  , że aktualnie największe zagrożenie dla żywotności wielu polskich gospodarstw stanowi niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy w cenach poniżej kosztów produkcji.
 Ważne jest tez uruchomienie różnych linii kredytowych - pomocowych  z dopłatami z budżetu państwa   oraz odroczenie terminów płatności rolnikom, którzy takie kredyty mają już zaciągnięte. Pozwoli   to chłopom przy  tak niskiej koniunkturze i przeróżnych kłopotach , które w tym roku mieli spokojnie przetrwać i dalej funkcjonować jako producenci rolni.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę