Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdaniem prezesa KRIR - Izby rolnicze potrzebne są polskiej wsi

11 września 2007
Izby rolnicze potrzebne  są polskiej wsi bo w każdym państwie gdzie następuje cały czas decentralizacja władzy  ważną role odgrywają organizację pozarządowe , do których  zaliczają się również izby rolnicze. Jest to samorząd demokratyczny wybierany  co 4 lata wyborach powszechnych, który reprezentuje wszystkich rolników i przez nich jest rozliczany.

Jego zadaniem jest służyć przede wszystkim mieszkańcom wsi , stawać w ich obronie przed  często bardzo trudnymi przepisami , złymi i niekompetentnymi urzędnikami oraz nieuczciwymi kontrahentami. Potrzebna jest więc instytucja, która wskazuje gdzie  i w którą stronę rolnictwo powinno podążać. W wielu krajach w Europie samorząd rolniczy funkcjonując na takich zasadach doskonale się sprawdził.  Natomiast w Polsce zasady jego funkcjonowania trzeba jeszcze dopracować  miedzy innymi dając izbom większe kompetencje , aby rolnik coraz bardziej czuł , że samorząd rolniczy jest mu potrzebny.

Obecnie wydaje mi się , że największą słabością izb jest brak większego wpływu na pracę samorządu terytorialnego na poziomie gminy czy powiatu czyli tam gdzie w trosce o chłopskie dobro ta współpraca jest jak najbardziej potrzebna . Moim zdaniem w każdej gminie samorząd rolniczy powinien mieć swoje ogniwa doradcze. Dlatego też w najbliższym czasie powinno nastąpić powinno nastąpić połączenie dwóch bardzo ważnych instytucji czyli doradztwa  rolniczego i izb. Na pewno wymaga to okresu przejściowego aby te dwie instytucje mogły działać razem.  Wszystkie też decyzję dotyczące polityki rolnej na terenie obszarów wiejskich na terenie gminy powinny być opiniowane przez izbę . Często zdarza się bowiem, że samorząd gminny zdominowany jest przez osoby, które nie są rolnikami  i dlatego też takie decyzje jak odrolnienie gruntu czy zmiany w planie  przestrzennego zagospodarowania gminy powinny być uzgadniane z przedstawicielami samorządu rolniczego. Nawet decyzję dotyczące spraw komunalnych także powinny być konsultowane z izbą rolniczą  bo jest to pomocne w przestawianiu się wielu gospodarstw na agroturystykę czy też rozwijaniu pozarolniczych form działalności gospodarczej. Izby rolnicze powinny mieć również wpływ na otwieranie i zamykanie szkół rolniczych bo dobre, wykształcone kadry w rolnictwie są bardzo potrzebne.




POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę