Poniżej prezentujemy stanowisko zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczejz dnia 14 czerwca 2013 roku w sprawie: kryteriów stosowanych przez Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych przy przetargach ofertowych na dzierżawę gruntów na terenie Dolnego Śląska
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym związanym ze stworzeniem możliwości powiększenia gospodarstw rodzinnych przez dolnośląskich rolników Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu przedstawia propozycje kryteriów, które powinna uwzględniać Agencja Nieruchomości Rolnych przy ogłaszaniu przetargów ofertowych na dzierżawę gruntów rolnych. Tylko poprzez stworzenie realnych możliwości powiększenia gospodarstw spełniony zostanie podstawowy warunek rozwoju gospodarstw rodzinnych.
Proponujemy następujące kryteria i zasady ich stosowania:
I. Cena - maksymalnie 50 punktów. Maksymalną ilość punktów (50 pkt.) otrzyma oferta z najwyższą ceną a pozostałe oferty otrzymają proporcjonalnie mniejszą ilość punktów.
II. Wielkość posiadanego gospodarstwa rodzinnego – maksymalnie 10 punktów. Przez wielkość posiadanego gospodarstwa rodzinnego rozumie się powierzchnię użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa danego oferenta, wynikającą z dokumentów złożonych przez oferenta. Powierzchnia preferowana (PP) to powierzchnia użytków rolnych mieszcząca się w przedziale pomiędzy średnią wojewódzką/krajową wynoszącą (16/10 ha), a 3-krotnością wysokości średniej wojewódzkiej wynoszącą około 48 ha. Maksymalną ilość punktów (10) otrzymają oferty złożone przez oferentów, których gospodarstwa mają powierzchnię preferowaną.
III. Odległość sprzedawanej nieruchomości od siedziby gospodarstwa oferenta (maksymalnie 10 punktów) Przez siedzibę gospodarstwa oferenta rozumie się adres gospodarstwa oferenta zgodny z treścią wniosku o wpis do ewidencji producentów oraz zaświadczenia ARiMR o nadanym numerze identyfikacyjnym. Odległość sprzedawanej nieruchomości od siedziby gospodarstwa oferenta ustala się w linii prostej, na podstawie pomiaru dokonywanego na ortofotomapie (www.geoportal.gov.pl), biorąc pod uwagę położone najbliżej siebie punkty graniczne działki, na której znajduje się siedziba gospodarstwa oferenta i działki będącej przedmiotem przetargu.
IV. Grunty nabyte dotychczas od ANR – maksymalnie 10 punktów. Przez grunty nabyte dotychczas od ANR rozumie się powierzchnię wszystkich gruntów nabytych przez oferenta na własność od Agencji Nieruchomości Rolnych (Agencji Własności Rolnych Skarbu Państwa), w jakimkolwiek trybie, w okresie od dnia 01 stycznia 1992 roku do dnia złożenia oferty, w hektarach z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku. W przypadku nabycia gruntów na współwłasność w częściach ułamkowych pod uwagę bierze się powierzchnię gruntów odpowiadającą udziałowi we współwłasności, a w przypadku nabycia gruntów na współwłasność łączną bierze się pod uwagę łączną powierzchnię nabytych gruntów.
V. Wsparcie uzyskane w ramach PROW w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych – działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych” (maksymalnie 10 punktów). Maksymalną ilość punktów (10 pkt.) uzyskają oferty złożone przez oferentów, którzy otrzymali największą pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, w zakresie działań dotyczących rozwoju gospodarstwa rodzinnego („Modernizacja gospodarstw rolnych”) w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego oferenta. Pozostałe oferty otrzymają proporcjonalnie mniejszą ilość punktów.
VI. Wsparcie uzyskane w ramach PROW – działanie „ułatwianie startu młodym rolnikom” – maksymalnie 10 punktów. Maksymalną ilość 10 punktów otrzymują oferty złożone przez oferentów, którzy otrzymali pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, w zakresie działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, bez względu na jej wysokość. Pozostałe oferty, złożone przez oferentów, którzy w ramach tego działania nie uzyskali wsparcia, nie otrzymają punktów.
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej proponuje jednocześnie by jednym z kryteriów stosowanych podczas przetargów ofertowych była prowadzona w gospodarstwie produkcja zwierzęca a kryterium te stosować zamiennie ze wsparciem uzyskanym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. O zastosowaniu któregoś z omawianych kryteriów decydować powinien Oddział Terenowy po zasięgnięciu opinii samorządu rolniczego.
w imieniu Zarządu
PREZES
Leszek Grala
9425619
1