Propozycje działań, które powinny zostać zrealizowane do 15 czerwca 2003 r. w związku z Raportem monitorującym Komisji Europejskiej.
Przyjęcie przez Radę Ministrów, a następnie przekazanie do Sejmu, przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
Wydanie przez Ministerstwo Finansów aktu akredytacji krajowej dla działania 4 programu SAPARD.
Przyjęcie przez Radę Ministrów, a następnie przekazanie do Sejmu, przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej.
Terminowe wdrożenie przez Inspekcję Weterynaryjną rekomendacji wynikających z misji FVO w zakresie TSE.
Zakończenie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa procesu rejestracji zwierząt zakolczykowanych w centralnej bazie danych bydła.
Wydanie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzenia w sprawie oznakowania owiec, kóz oraz świń.
Zakończenie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uzgodnień z Komisją Europejską dotyczących krajowych planów gotowości zwalczania BSE, FMD, CSF, ASF, HP AI, ND, SVD, IHN. Opracowanie planów gotowości dla ww. jednostek chorobowych na poziomie wojewódzkim.
Opracowanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu wytycznych do wyznaczania granicy rolno-leśnej.
Utworzenie w ARR Biura Produktów Roślinnych, odpowiedzialnego za zarządzanie mechanizmami na rynku produktów roślinnych, oraz Biura Produktów Zwierzęcych, odpowiedzialnego za zarządzanie mechanizmami na rynku produktów zwierzęcych.
Przyjęcie przez Radę Ministrów, a następnie przekazanie do Sejmu, przedstawionego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
Opracowanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa koncepcji docelowej struktury organizacyjnej ARiMR jako agencji płatniczej.