W ramach projektu„Rolnictwo Pogranicza przyjazne środowisku” Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny do Brandenburgii Wyjazd był dofinansowany przez UE w ramach Funduszu Mikroprojektów Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Euroregionu „Sprawa – Nysa – Bóbr”.
Rolnicy podczas wyjazdu mogli bliżej przyjrzeć się jak gospodarują nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Szczególnie interesowało ich rolnictwo ekologiczne oraz tradycyjne z uwzględnieniem użytkowego wykorzystania biomasy rolniczej na cele energetyczne.
- W ciągu dwóch dni zwiedziliśmy trzy gospodarstwa (w Forst, Gölsdorf i Turnow), w których wykorzystuje się kiszonkę, gnojowicę i śrutę zbożową do wytwarzania gazu. Zwiedziliśmy również gospodarstwo ekologiczne w Kolkwitz oraz kotłownię w budynku jednorodzinnym ogrzewanym bio-granulatem wytwarzanym z surowców pochodzących z gospodarstwa rolnego w Dreschnitz-Vorwerk. Rolnicy zadawali wiele pytań nie tylko dotyczących bezpośrednio biogazowi i wytwarzania biogazu ale także technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Mamy nadzieję, że wyjazd zaowocuje współpracą i wymianą informacji między polskimi i niemieckimi rolnikami, zarówno w sprawach związanych z biogazowniami jak i ogólnorolnymi – mówi Małgorzata Pałys, dyrektor Biura Lubuskiej Izby Rolniczej