Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 11 kwietnia zapoznała się z informacją o realizacji programu wypłat rekompensat dla producentów warzyw, którzy ponieśli straty w 2011 r. z powodu pojawienia się bakterii E-coli.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Andrzej Butra.
W dyskusji posłowie zwrócili uwagę na słabości programu realizacji wypłat rekompensat (przede wszystkim - niepełna informacja o programie, krótki termin składania wniosków, poufność informacji dotyczących beneficjentów programu) realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego.
Komisja postanowiła wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie przez Najwyższą Izbę Kontroli, kontroli realizacji przez Agencję Rynku Rolnego programu wypłat rekompensat dla producentów warzyw, którzy ponieśli straty w 2011 r. z powodu pojawienia się bakterii E-coli.
Komisja zapoznała się również z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w marcu 2012 r.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w MRiRW - Andrzej Butra.
Posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa odbyło się w dniach 19-20 marca br., w jego agendzie było 6 punktów, m.in. wymiana poglądów w zakresie uproszczenia WPR. Przedstawiciel Polski poinformował, że w ramach projektów dotyczących reformy jedynie płatności ryczałtowe dla małych gospodarstw można uważać za realne uproszczenie, ale korzystające z ryczałtu gospodarstwa muszą zostać zwolnione z obciążeń związanych z wypełnianiem szeregu wymogów i ich kontrolą.
Pytania posłów dotyczyły m.in. sprawy zazielelnienia, podejścia do aktywnego rolnika oraz wsparcia dla młodych rolników.
Komisja zapoznała się także z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o funkcjonowaniu wspólnot gruntowych - ich stanie organizacyjnym, prawnym i finansowy, a także przewidywanymi zmianami.
Wspólnota gruntowa to nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności o pewnych szczególnych cechach - jej istotą jest uprawnienie do korzystania ze wspólnego gruntu. Aktem prawnym regulującym postępowanie ze wspólnotami gruntowymi jest ustawa z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Podział wspólnoty gruntowej jest niedopuszczalny - zamiast tego przewidziano obowiązek utworzenia spółki dla jej zagospodarowania. Aktualnie w Polsce jest ponad 5100 nieruchomości zakwalifikowanych jako wspólnoty gruntowe (z tego prawie 3500 nie ma uregulowanego stanu prawnego) o łącznej powierzchni około 107 tys. ha. Proponuje się wprowadzenie możliwości przekształcenia wspólnot gruntowych we współwłasność w rozumieniu art. 195 Kodeksu cywilnego.
Ponadto Komisja zapoznała się z informacją Ministra Środowiska dotyczącą planowanych zmian ustawowych funkcjonowania spółek wodnych.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Stanisław Gawłowski.
Spółki wodne są tworzone w szczególności do wykonywania, utrzymywania oraz eksploatacji urządzeń służących m.in. do: melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na terenach zmeliorowanych oraz utrzymywania wód. Spółka wodna powinna być finansowana ze składek członków. Spółki wodne mogą korzystać z pomocy państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w formie dotacji podmiotowych z budżetu państwa oraz dotacji jednostki samorządu terytorialnego, stosownie do wymagań przewidzianych przepisami o finansach publicznych. Zdaniem resortu obecna sytuacja zmusza do poddania w wątpliwość zasadność funkcjonowania spółek wodnych w dotychczasowym kształcie a do wprowadzenia zmian w tym zakresie niezbędne jest uchwalenie nowego prawa wodnego.
W dyskusji posłowie podkreślali decydujący wpływ melioracji wodnych oraz racjonalnej gospodarki wodnej na stan polskiego rolnictwa. Podkreślali słabość rozwiązań prawnych i organizacyjnych, nieprecyzyjne rozdzielenie pomiędzy resorty środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi kompetencji i odpowiedzialności.
Komisja zapoznała się też z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o scalaniu i wymianie gruntów.
Celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu. W latach 70-tych w Polsce wykonywano scalenia i wymiany gruntów na obszarze po 300 tys. ha rocznie, w latach 80-tych i 90-tych - 28 tys. ha, później nastąpiło załamanie tych procesów. Ciągle pozostaje do scalenia (poza scaleniami związanymi z budowa autostrad ) pond 430 tys. ha.
W ramach spraw różnych, Komisja postanowiła wystąpić do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o: przedłożenie informacji na temat przyczyn i następstw tzw. afery solnej, o przedłożenie informacji o planowanej modulacji w dopłatach bezpośrednich, o przedłożenie informacji w sprawie tworzenia nowych obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia azotanami pochodzenia rolniczego (OSN) oraz do Ministra Skarbu Państwa o przedłożenie informacji o stanie spraw podniesionych przez Komisję w dezyderatach dotyczących prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.