Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z KRUS do ZUS

26 listopada 2004

Sejm odrzucił projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców. Teraz ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a są ubezpieczeni w KRUS-ie będą musieli przejść do ZUS-u.

Rząd chce wprowadzić także zmiany w ustawie o KRUS-ie, aby rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mogli nadal funkcjonować w tym sektorze. Proponował przyjęcie dziewięciu progów, od których zależałaby składka. W zależności od dochodów przedsiębiorca musiałby płacić od 80% do 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Sejmowe głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Opozycja zarzuciła rządowi, że jego propozycje oznaczają w istocie podnoszenie składek i doprowadzają do upadku wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Skutkiem tego mogłoby być przeniesienie się do szarej strefy, bo obciążenia byłyby zbyt duże. Przedsiębiorcy o większych dochodach płaciliby odpowiednio więcej na swoją przyszłą emeryturę.

Zdaniem tych, którzy popierali rządowa propozycję najbogatsza część samozatrudnionych przedsiębiorców nie żyłaby na garnuszku biedniejszych . Uważają również, że uchwalenie ustawy byłoby realną zachętą finansową dla tych którzy chcą rozpocząć działalności, ponieważ przedsiębiorca o najniższych dochodach w ciągu dwóch lat zapłaciłby o około 10 tys. zł. mniej niż w ZUSIE. Ułatwiłoby to także zakładanie działalności gospodarczej bezrobotnym. Decyzją posłów są zaskoczone również Izby Rolnicze.

Według wyliczeń rządowych wprowadzenie ustawy dawałoby ponad miliard zł. oszczędności budżetowych.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę