Już od kilku lat przy Śląskiej Izbie Rolniczej działa prężnie ciało doradczo – opiniujące pod nazwą Rada Rolna Województwa Śląskiego.
- Stale współpracujemy z administracją rządową i samorządową szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego w zakresie wydawania opinii bądź zgłaszania uwag i propozycji odnośnie projektów prawa miejscowego dotyczącego rolnictwa i jego otoczenia, ochrony środowiska, zagospodarowania gruntów o charakterze rolniczych. Współpracujemy ze strukturami Agencji Rządowych takich jak Agencja Rynku Rolnego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie rozwiązywania problemów powstających na linii Rolnicy - Agencje. Ściśle współpracujemy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zakresie wspólnej organizacji szkoleń dla rolników korzystając z wiedzy pracowników ŚODR staramy się wzajemnie uzupełniać w zakresie doradztwa, tak by korzyści dla rolników były największe.
Na bieżąco opiniujemy nowe akty prawne dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich przekazywanych przez organa administracji rządowej – mówi Piotr Kufel, prezes Śląskiej Izby Rolniczej
Śląska Izba Rolnicza Współpracuje również z organizacjami, stowarzyszeniami, fundacjami i innymi podmiotami działającymi w zakresie rolnictwa. Zajmuje się także udzielaniem indywidualnych porad prawnych rolnikom. ŚIR organizuje często również konferencje poświęcone sprawom rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Jak poinformował nas prezes Kufel doskonałym przykładem takiej debaty jest ostatnio zorganizowana konferencja na temat: „Możliwości przezwyciężenia ograniczeń rolnictwa śląskiego w dostępie do unijnych mechanizmów wsparcia” , która zapoczątkowała próby rozwiązania problemu uniemożliwiającego rolnikom śląskim korzystanie z programów unijnych.