Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin w Olsztynie, mając na uwadze ochronę środowiska i pszczół, przypomina o konieczności przestrzegania podstawowych zasad i obowiązków związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin, które wynikają z postanowień Ustawy z dnia 12 lipca 1995 roku o ochronie roślin uprawnych (tj. Dz.U. z 1999 r. nr 66 poz. 751) oraz Ustawy z dnia 16 lutego 2001 r. o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych (Dz.U. nr 22 poz. 248), która wchodzi w życie z dniem 26 lipca 2001 r.; mianowicie:
W szczególności należy eliminować zabiegi środkami ochrony roślin toksycznych dla pszczół na kwitnących roślinach (w tym również upraw z kwitnącymi chwastami w roślinach uprawnych) lub pokrytych spadzią. W szczególnych przepadkach, gdy zachodzi konieczność wykonania zabiegu na kwitnących roślinach, należy stosować właściwy dobór środków ochrony roślin (preparaty III i IV klasy toksyczności dla pszczół, o okresie prewencji krótszym od nocnego spoczynku pszczół), a zabiegi wykonywać poza godzinami ich lotu (najlepiej wieczorem po zachodzie słońca) z zachowaniem ustalonego dla danego preparatu okresu prewencji.
Zgodnie z art. 50 ww. ustawy, kto stosuje środki ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie, w sposób niezgodny z etykietą-instrukcją stosowania lub niezgodnie z obowiązującymi zasadami ich stosowania, a w szczególności nie przestrzega okresów karencji i prewencji, nie prowadzi ewidencji wykonywanych zabiegów środkami ochrony roślin zaliczonymi do l i II klasy toksyczności dla ludzi (po wejściu w życie Ustawy z dnia 16 lutego 2001 r. o zmianie ustawy o ochronie roślin uprawnych, obowiązek prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów dotyczył będzie wszystkich środków ochrony roślin) – podlega karze aresztu lub grzywny. Orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
W przypadku podejrzenia o zatrucie pszczół należy niezwłocznie zawiadomić właściwy organ samorządu terytorialnego (gmina lub sołectwo), który powinien powołać Komisję z udziałem m.in. lekarza weterynarii oraz przedstawiciela oddziału terenowego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin. Komisja sporządzająca protokół powinna dokonać oceny stopnia zatrucia, stwierdzonych przyczyn oraz poniesionych strat. W przypadkach koniecznych, na życzenie poszkodowanego pszczelarza, Komisja powinna pobrać próbki padłych pszczół oraz roślin i ziemi z plantacji potraktowanej środkiem ochrony roślin podejrzanym o zatrucie pszczół i na koszt poszkodowanego wysłać wraz z załączonym protokółem do wskazanego przez lekarza weterynarii Zakładu Higieny Weterynaryjnej celem przeprowadzenia stosownej analizy na pozostałości substancji aktywnej.
Dla osób nie posiadających wymaganego przeszkolenia organizowane są kursy przez upoważnione jednostki organizacyjne, takie jak: Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie (tel. 089 527-77-96) wraz z Oddziałami Rejonowymi, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie (tel. 089 526-69-42) wraz z zespołami powiatowymi, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Wydział Rolnictwa i Kształtowania Środowiska Katedra Fitopatologii i Entomologii w Olsztynie (te. 089 523-36-72) oraz Zespół Szkół Rolniczych w Malinowie k. Działdowa (tel. 023 697-41-63), Zespół Szkół Rolniczych w Braniewie, Zespół Szkół Rolniczych w Pieniężnie i Zespół Szkół Rolniczych w Suszu.
Biuletyn Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Nr 3/4