Wielkopolska Izby Rolnicza złożyła do wojewody Wielkopolskiego wniosek o powołanie komisji do oszacowania szkód w uprawach wywołanych przez tegoroczne, wiosenne przymrozki.
Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku, na terenie całego kraju, w tym Wielkopolski, temperatury w porze nocnej i porannej parokrotnie spadały poniżej 0? C, a na niektórych obszarach osiągnęły pułap nawet poniżej -7? C. Ze wstępnych informacji wynika, że na terenie województwa wielkopolskiego wskutek przymrozków nastąpiły straty w następujących uprawach: drzewa owocowe, w tym jabłoń, wiśnia, czereśnia oraz wczesne śliwy, na powierzchni ok. 7 tysięcy ha w wysokości 70-100 %,truskawki na powierzchni 2 tysięcy ha w wysokości 60%,ziemniaki wczesne podkiełkowane na powierzchni ok. 1,5 tysiąca ha w wysokości 40%,kukurydza na ziarno wcześnie wysiane na powierzchni ok. 2 tysięcy ha w wysokości 60-100%,rzepak ozimy w wysokości 20-30%,burak cukrowy w wysokości co najmniej 30%, zboża jare, głównie jęczmień, w wysokości ok. 30%,zaobserwowano również straty w uprawach warzywniczych, np. rozsady selera.
- Zważając że, straty producentów rolnych mogą osiągnąć znaczne rozmiary, co więcej już teraz wielu ekspertów twierdzi, iż możemy mówić o stanie klęski, stąd też Wielkopolska Izba Rolnicza wyraża opinię, że korzystnie byłoby oszacować rzeczywisty rozmiar szkód wyrządzonych przez tak niskie temperatury o tej porze roku, czyli w okresie niezmiernie intensywnej wegetacji roślin. Mając na uwadze przytoczoną argumentację oraz chcąc uczynić zadość potrzebom wielkopolskich rolników, należy uznać, iż niniejszy wniosek stał się konieczny i w pełni uzasadniony, wobec czego żywię nadzieję, że Pan Wojewoda Wielkopolski rozpatrzy moją prośbę pozytywnie – mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej