MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Więcej rolników zgłasza zmiany przez Internet

13 stycznia 2010
ARiMR doskonali System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Przybywa rolników zgłaszających zmiany w stadzie zwierząt gospodarskich przez Internet.

Ważnym elementem unijnego systemu, gwarantującego żywność bezpieczną dla zdrowia konsumentów, jest rejestr oznakowanych zwierząt gospodarskich. Rejestr taki wdrożyła i prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR aktualizuje rejestr zwierząt na podstawie informacji od rolników, o zmianach jakie zaszły w ich stadzie bydła, trzody chlewnej, owiec czy kóz. Po otrzymaniu takiej informacji Agencja nadaje numery identyfikacyjne dla zwierząt zgłoszonych do rejestru bądź zdejmuje ze stanu danego stada sztuki, które zostały sprzedane, dostarczone do rzeźni lub padły. Na podstawie danych z takiego rejestru można szybko ustalić skąd pochodzi zarejestrowana sztuka i jak od urodzenia była przemieszczana.

Do ponad 6 tys. wzrosła liczba rolników, którzy informacje o zmianach w swoich stadach zwierząt przekazują przez Internet do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Posługujący się Internetem posiadacze bydła, owiec i kóz nie tracą czasu na dojazdy do biur powiatowych, aby w wymaganym terminie dostarczyć do ARiMR zgłoszenia dotyczące urodzeń, sprzedaży czy upadków zwierząt. Takie informacje mogą przesłać drogą elektroniczną, łącząc się za pośrednictwem specjalnej aplikacji z bazą danych Systemu IRZ. Uprawnienia do przekazywania danych za pośrednictwem Internetu Agencja nadała rolnikom, którzy złożyli wnioski o przyznanie dostępu do systemu informatycznego ARiMR. Otrzymali oni login oraz kod dostępu pozwalający na łączenie się, za pośrednictwem specjalnej aplikacji, z Systemem Informatycznym IRZ. ARiMR rozbudowuje i doskonali ten system. Do przekazywania przez Internet zmian w stadach trzody chlewnej aplikacja elektroniczna będzie gotowa wiosną tego roku.

Rejestr oznakowanych zwierząt gospodarskich, który prowadzi ARiMR, to dziś potężna i bardzo nowocześnie oprogramowana baza danych. 1,7 tys. odpowiednio przeszkolonych pracowników Agencji zajmuje się zbieraniem od rolników informacji o zmianach w ich stadach i wprowadzaniem tych danych do centralnego rejestru. Każdego dnia do Centralnej Bazy Danych systemu IRZ napływa tysiące informacji. Na ich podstawie Agencja aktualizuje liczebność stada u rolnika, który przekazał informacje oraz ogólny stan pogłowia bydła, owiec i kóz w kraju. W ciągu 6 lat funkcjonowania sytemu IRZ rolnicy zgłosili do ARiMR ogromną liczbę – ponad 87 mln zdarzeń dotyczących zwierząt, w tym blisko 83,6 mln dotyczyło zmian w stadach bydła, 3,6 mln – w stadach owiec i ponad 145 tys. – w stadach kóz.

Dostęp do danych z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt mają, poprzez funkcjonującą w ARiMR specjalną platformę informatyczną, uprawnieni pracownicy Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Inspektorzy czuwający nad bezpieczeństwem zdrowotnym żywności mogą szybko uzyskać tą drogą dane dotyczące każdego zarejestrowanego zwierzęcia należącego do konkretnego posiadacza. W systemie gromadzone są też pełne dane z kontroli wzajemnej zgodności, które od 1 stycznia 2009 roku Służby Weterynaryjne zobowiązane są prowadzić w obszarze identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Inspekcja Weterynaryjna mając dostęp do takich danych jest w stanie na podstawie numeru identyfikacyjnego zwierzęcia, ustalić w krótkim czasie skąd pochodzi konkretna sztuka i w przypadku stwierdzenia jakiejś choroby, może wydać decyzję o zablokowaniu takiego stada. Prawidłowe oznakowanie zwierząt trafiających np. do rzeźni, pozwala je łatwo i szybko zidentyfikować oraz prześledzić całą historię przemieszczeń takiego zwierzęcia od urodzenia do momentu uboju. Na podstawie takich informacji Inspekcja Weterynaryjna jest w stanie szybko zlokalizować i zlikwidować ognisko zwierzęcej choroby, jeśli takowe się pojawi, a tego nigdy nie można wykluczyć. W takim przypadku rola szybkiego działania jest nie do przecenienia. Ten system szybkiej wymiany informacji dotyczącej zwierząt gospodarskich sprzyja bezpieczeństwu zdrowotnemu polskiej żywności.

Dlatego terminowe dokonywanie zgłoszeń przez posiadaczy zwierząt jest po prostu sprawą kluczową. ARiMR rozbudowując aplikację, która umożliwia zgłaszanie przez Internet zmian zachodzących w stadach zwierząt, ułatwia rolnikom spełnianie tego obowiązku.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę