Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Walka o KRUS

19 listopada 2004

Minister polityki społecznej Krzysztof Pater powiedział w czwartek PAP, że nie ma mowy, by rządowy projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-KRUS) został wycofany z Sejmu.

Jego zdaniem, nierealne jest wejście w życie ustawy od 1 stycznia 2005 roku. Taki termin założono w projekcie.

Rząd może rozmawiać z partnerami społecznymi na każdym etapie procesu legislacyjnego, ale nie oznacza to wycofania projektu z Sejmu –  powiedział w czwartek Pater. Chcielibyśmy, by weszła w życie od 1 kwietnia 2005 roku –  dodał.

Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) Władysław Serafin powiedział w środę, że projekt ustawy o KRUS będzie prawdopodobnie zmieniony po konsultacjach ze związkami zawodowymi.

Pater dodał, że obecnie są prowadzone takie konsultacje ze związkami zawodowymi. "Związki przysyłają swoje propozycje, także takie, których wcześniej nie składały. Trwają poszukiwania kompromisów, ale to nie oznacza, że ustawa zostanie zamrożona na miesiące w Sejmie".

Minister podkreślił, że ustawa zostanie przekazana do I czytania, ale nie umiał powiedzieć kiedy; zaznaczył, że w parlamencie jest dużo pilnych ustaw. Na początku listopada o wycofanie projektu KRUS z Sejmu apelowało Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL uważa, że projekt ten to "skok na rolniczą kasę".

Rządowy projekt zakłada zwiększenie składek rolników na ubezpieczenie w gospodarstwach: poniżej trzech hektarów - o 33 proc./ha, od 3 do 5 ha - o 50 proc., od 5 do 10 ha - o 200 proc., od 10-20 ha - o 300 proc. Obecnie składka emerytalno-rentowa wynosi dla wszystkich 168,80 zł kwartalnie, a składka na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe - 60 zł miesięcznie.


POWIĄZANE

1. kwietnia 2021 r. rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ...

Uprzejmie informujemy, że 24 grudnia 2020 r. placówki ARiMR (Biura Powiatowe; Od...

Działalność Punktów Potwierdzania Profili Zaufanych rozlokowanych w centrali, od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę