Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie wprowadzenia zakazu importu śruty sojowej GMO

11 marca 2008
Porozumienie Organizacji Rolniczych i Kujawsko Pomorskiej Izby rolniczej wystosowało do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi list, w którym jako reprezentant  większości rolników  regionu kujawsko-pomorskiego zdecydowanie protestuje przeciwko prawnemu zakazowi importu poekstrakcyjnej śruty sojowej  pochodzącej z upraw transgenicznych.
-Znowelizowana ustawa paszowa, począwszy od sierpnia bieżącego roku taki zakaz wprowadza nie przewidując konsekwencji z tym związanych. Należy zauważyć, że poekstrakcyjna śruta sojowa  jest głównym  komponentem wysokobiałkowym w mieszankach paszowych stosowanych powszechnie  w żywieniu trzody chlewnej i drobiu. Wartość pokarmowa tego składnika jest nieoceniona w żywieniu tych gatunków. Wszelkie, obecnie stosowane technologie żywienia nie mogą pomijać składnika,  jakim jest śruta sojowa. Na rynku światowym nie ma substytutu  tego surowca. Zastosowanie, i to tylko  w żywieniu świń śruty rzepakowej , bądź nasion strączkowych musi być ograniczone, jeśli oczekujemy wysokiego tempa przyrostów, dających gwarancję konkurencyjności na rynku wspólnotowym – mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej.
Jak podkreśla KPIR śruta „konwencjonalna”, poza tym, że jest dużo droższa , występuje na rynku sporadycznie  ( stanowi zaledwie kilka procent udziału w całkowitym imporcie )  i nie jest w stanie  zaspokoić niedoboru białka w warunkach Polski.  Ponadto obszar uprawy soi konwencjonalnej na świecie z roku na rok maleje.
- Dlatego też należy spodziewać się coraz większej  różnicy w cenie poekstrakcyjnej śruty pochodzącej z soi transgenicznej i uprawianej metodami tradycyjnymi. Widzimy zatem, że  wprowadzenie zakazu importu poekstrakcyjnej śruty sojowej spowoduje wzrost kosztów produkcji trzody chlewnej i drobiu co jest jednoznaczne z obniżeniem konkurencyjności polskiego mięsa na rynku wspólnotowym.     Nie trudno przewidzieć,  co może oznaczać  taki scenariusz dla całego sektora rolnego,  ale w pierwszej kolejności dla producentów świń
i drobiu oraz mieszalni pasz. Brutalnie mówiąc, podmioty te, po prostu zbankrutują.  Destabilizacja na strategicznych dla naszego kraju  rynkach produktów rolnych nie może pozostać obojętna na zachowania konsumentów, a co za tym idzie, na ich nastroje społeczne. Odnosząc się do powyższych treści, apelujemy do szefa resortu rolnictwa o zmianę ustawy o paszach w kwestii dotyczącej zakazu importu  śruty sojowej genetycznie  zmodyfikowanej – mówi Kierzek.



POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę