Ptak_Waw_CTR_2024

W sprawie utworzenia Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej

28 czerwca 2007
 Walne Zgromadzenie Delegatów Wielkopolskiej Izby Rolniczej  wyraża protest wobec realizacji zapisów projektu ustawy  o utworzeniu Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Zdaniem działaczy WIR przyjęcie ustawy, skutkującej scentralizowaniem całokształtu spraw dotyczących gospodarki wodnej w Państwowym Zarządzie Gospodarki Wodnej  może mieć liczne negatywne skutki.

Po pierwsze ustanowienie Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej wpłynie negatywnie na niedawno stworzoną strategię rozwoju regionów, między innymi wpłynie na  działanie urządzeń melioracyjnych w rolnictwie, małą retencję wodną, walkę z suszą oraz ochronę przeciwpowodziową. Strategie wdrażane w ostatnich latach w rolnictwie przez służby z otoczenia wiejskiego uruchomiły szeroki obszar aktywności społecznej, ściśle związany z ochroną przeciwpowodziową    i wykorzystaniem wód w rolnictwie.   
Pełna centralizacja władz w zakresie gospodarki wodnej spowoduje zachwianie funkcjonowania i rozwoju rolnictwa. Projekt ustawy odbiera ściśle współpracującym   z izbą rolniczą samorządom  oraz Resortowi Rolnictwa kompetencje w zakresie gospodarki wodnej, działań służących ochronie przeciwpowodziowej, realizacji inwestycji, a także utrzymania wód  o szczególnym znaczeniu dla rolnictwa.
Jak podkreślają przedstawiciele samorządu rolniczego z Wielkopolski likwidacja wyspecjalizowanych i profesjonalnie zorganizowanych służb melioracyjnych – wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych od wielu lat funkcjonujących w sferze gospodarki wodnej na terenach rolniczych, posiadających wykształconą kadrę inżynieryjną, ze specjalistyczną znajomością urządzeń i terenu, współdziałającą w tej sferze z samorządem województwa i powiatu. W związku z powyższym zapisy ustawy dyskryminują pracowników wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych.

Po drugie ustawa ustala nowe opłaty: retencyjną i przeciwpowodziową, których wprowadzenie w życie będzie trudne ze względu na złożoność ich wyliczania.
Ponadto ich wyegzekwowanie będzie kosztowne i wzbudzające sprzeciw społeczny,  a w szczególności rolników, bo to ich najbardziej wyżej wymienione opłaty  będą dotyczyć. Społeczność wiejska w dużej mierze obciążona zostanie uiszczaniem na rzecz nowo powstałego tworu  opłaty retencyjnej i przeciwpowodziowej.
- Mamy obawy, że zmiany organizacyjne w zakresie gospodarki wodnej w istotny sposób ogranicza w najbliższych latach inwestycje z zakresu melioracji wodnych, współfinansowanych ze środków unijnych, co niestety będzie miało negatywne odbicie na rolnictwie i gospodarce wodnej.  Projekt ustawy wprowadza zapisy, których realizacja stwarza realne zagrożenie możliwości wykorzystania środków pomocowych unijnych przeznaczonych na inwestycje melioracyjne na lata 2004-2006 oraz 2007 – 2013, dla których jednostkami wdrążającymi są Marszałkowie Województw a jednostką zarządzającą  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podstawową negatywną zmianą wprowadzoną ustaleniami ustawy jest fakt przekazania zadań Marszałków Województw z zakresu melioracji wodnych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowemu Zarządowi Gospodarki Wodnej. Ustawa w sposób zasadniczy ograniczy role samorządów terytorialnych w możliwościach wpływu na politykę w zakresie gospodarki wodnej              w rolnictwie oraz realizacji strategii rozwoju rolnictwa. Marszałek województwa pozbawiony zostanie sprawowania praw właścicielskich w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa  istotnych dla rolnictwa oraz możliwości nadzorowania wykonania prac konserwacyjnych i renowacyjnych urządzeń melioracji wodnych podstawowych i szczegółowych realizowanych na koszt państwa i z funduszy pomocowych. Właściwe funkcjonowanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych na terenach rolniczych wpływa  korzystnie na rozwój produkcji rolniczej.

W związku z powyższymi faktami, zgłaszamy nasz sprzeciw w stosunku do realizacji zapisów projektu ustawy o utworzeniu Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Nie pozwólmy, aby centralizacja zarządzania gospodarką wodną spowodowała przesunięcie zadań realizowanych na ciekach służących rolnictwu do rangi marginalnej. Wprowadzenie ustawy spowoduje negatywne oddziaływanie na rozwój rolnictwa, tak ważnego dla gospodarki kraju.
Nawołujemy do poparcia naszego stanowiska celem obrony wypracowanej prze ostatnie lata strategii rozwoju regionalnego w rolnictwie, uruchamiająca szeroki obszar aktywności społecznej ściśle związanej z ochroną przeciwpowodziową                   i wykorzystaniem wód  w rolnictwie.
Ponadto apelujemy do parlamentarzystów, a także bezpośrednio do Ministra Środowiska o podjęcie działań na rzecz wstrzymania realizacji zapisów projektu ustawy o utworzeniu Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej w celu realizacji naszych postulatów – mówi  Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę