Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej z niepokojem przyjął informację o założeniach zapisanych w Projekcie Planu Restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.
-Zdecydowanie sprzeciwiamy się obligatoryjnemu traktowaniu wszystkich rolników i łamaniu zapisów ustawy z 2001 roku o restrukturyzacji runku cukru w Polsce. Samowolne działania prowadzone przez Krajową Spółkę Cukrową w zakresie wyłączenia z produkcji regionów kontraktacyjnych buraka cukrowego i ich zamknięcie doprowadzą do pozbawienia dochodów plantatorów
i ludzi współpracujących z cukrownią – mówi Ryszard Ciźla, prezes ŚIR.
Jak podkreślają działacze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej plantatorzy buraka cukrowego posiadają prawo do uprawy i dostaw buraka, co potwierdzają zapisy ustawowe. Dlatego też Krajowa Spółka Cukrowa powinna uzyskać pisemną zgodę plantatora dot. rezygnacji z uprawy buraka cukrowego, jedynie taka forma pozwala na pozbawienie prawa plantatora.
Zdaniem ŚIR działania prowadzone przez Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej,
dot. restrukturyzacji rynku cukru w Polsce, w wyniku których zostanie zlikwidowany region z najwyższymi jakościowo parametrami technologicznymi buraka cukrowego, uważamy za pomyłkę i nieporozumienie.
Dlatego też Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się z prośbą do Prezesa KSC S.A. o ponowne przeanalizowanie przygotowanego Projektu Planu Restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej oraz zasadności wyłączenia regionu świętokrzyskiego z produkcji buraka cukrowego.