Zarząd Mazowieckiej Izby Rolniczej zaniepokojony jest propozycją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie rozszerzenia obszarów szczególnie narażonych ( OSN) na zanieczyszczenia azotanami , z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych do wód należy ograniczyć.
.
Jak podkreśla MIR wszystkie proponowane obszary OSN w 90%- 95% obejmują obszary użytkowane rolniczo w sposób intensywny. Rolników prowadzących produkcję na tych terenach obowiązywał będzie program ochrony wód. Wywiązywanie się prowadzących działalność rolniczą na OSN z obowiązków nałożonych przez program podlega kontroli, a nie wywiązywanie się sankcjom karnym. Ponadto rolnicy na tych terenach nie będą mogli korzystać z wielu programów pomocowych a zobowiązani będą do wprowadzenia w gospodarstwie wielu pracochłonnych i kosztownych działań np. opracowywanie bilansu azotu, planu nawozowego, budowa płyt obornikowych, zbiorników na gnojowicę czy produkcję kiszonek w rękawach zabezpieczających wyciekanie soków do gruntu itp. Koszty ochrony wód służących całemu społeczeństwu ponosić będą rolnicy.
Dlatego Mazowiecka Izba Rolnicza wnioskuje, by opracować i wdrożyć system rekompensat z tytułu kosztów realizacji programu ponieważ znacznie wzrosną koszty produkcji rolniczej a zmniejszą się dochody rolników (obniżone nawożenie tj. ekstensywne użytkowanie gruntów i zmniejszenie plonów).
Mazowiecka Izba Rolnicza wnosi także, by do maksimum ograniczyć teren obszarów OSN. Obszary te można by wyznaczyć w najbliższym sąsiedztwie cieków wodnych ograniczając w największym stopniu powierzchnię użytków rolnych w strefie. Zdaniem samorządu rolniczego wprowadzenie stref ograniczy dochody gospodarstw rolnych, ponieważ rolnicy będą musieli prowadzić gospodarkę ekstensywną ze zmniejszonym nawożeniem co skutkuje zmniejszeniem plonów.