Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zaniepokojony jest planowanymi zmianami organizacyjnymi , a także zmianą zasad finansowania Ośrodków Doradztwa Rolniczego, które wprowadzone zostaną w wyniku nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych z 15 maja br., wprowadza bowiem istotne zmiany do ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego i przewiduje bardzo niekorzystne rozwiązania dla sprawnego funkcjonowania państwowego doradztwa rolniczego.
W znowelizowanej ustawie proponuje się bowiem zmianę statusu prawnego – w miejsce państwowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną tworzy się państwowe jednostki budżetowe. Ponadto wprowadza centralne stawki opłat za usługi, świadczone przez ośrodki oraz uchyla art. 11, dotyczący prowadzenia samodzielnej gospodarki finansowej i uchyla art. 15 ustawy, dotyczący realizacji dodatkowych zadań szczególnie ważnych gospodarczo, społecznie lub dotyczących obrony kraju
Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej uważa, że państwowemu doradztwu potrzebne jest wsparcie, a nie osłabianie jego roli. Zmiany w doradztwie są konieczne i stopniowo się dokonują . Dla samorządu rolniczego ważne jest również, aby w doradztwie państwowym zatrzymać dobrych, zdolnych doradców, którzy zagwarantują wysoki poziom świadczonych usług. Aby to zrobić zdaniem zarządu KPIR należy stworzyć im motywacyjny system wynagrodzeń, co z kolei zależy od sytuacji finansowej Ośrodka. W naszej ocenie, państwowe doradztwo rolnicze stało się „ofiarą” ustawy, której zadaniem miało być usprawnienie zarządzania finansami publicznymi.
- Mając możliwość wglądu do budżetu K-P ODR w Minikowie, mogliśmy się przekonać jak dalece niewystarczające są dotacje budżetowe dla prawidłowej realizacji zadań ustawowych Ośrodka. Stanowią one zaledwie część przychodów pozwalającą jedynie na pokrycie kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowniczym, natomiast zasadniczym źródłem finansowania całości wydatków rzeczowych niezbędnych dla właściwego funkcjonowania tej instytucji są środki pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej – mówią członkowie zarządu Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej
Zdaniem działaczy izbowych projekt nowej ustawy wyklucza całkowicie taki sposób wspierania dochodów Ośrodka nie dając nic w zamian. Z jednej strony nakłada obowiązki w postaci utrzymania i rozwijania dotychczasowej infrastruktury Ośrodków (bazy szkoleniowo-dydaktycznej, pól doświadczalnych i demonstracyjnych, pasiek doświadczalnych, laboratoriów, itd.), a z drugiej nie daje prawnych możliwości zabezpieczenia środków na ten cel. Sytuacja taka jak podkreślają działacze KPIR doprowadzi do wyzbywania się drogiego w utrzymaniu majątku oraz jednocześnie wymusi ograniczenia w zatrudnieniu. W taki sposób nastąpi osłabienie państwowego doradztwa. Część najlepszych doradców prawdopodobnie przejdzie do sektora prywatnego. Stracą przede wszystkim rolnicy, gdyż nastąpi ograniczenie świadczenia usług doradczych na odpowiednim poziomie, a ponadto wzrosną ceny za świadczone usługi doradcze.
- Dlatego też trudno jest nam pogodzić się z takimi rozwiązaniami ustawowymi, które mogą zniweczyć dotychczasowy dorobek państwowego doradztwa rolniczego w Polsce. Całkowicie niezrozumiałym jest dla nas zamysł dokonywania tak daleko idących zmian w ustawie o państwowych jednostkach doradztwa rolniczego, która do tej pory umożliwiała prawidłowe funkcjonowanie ośrodków i była przyjazna dla potrzeb realizacji polityki rolnej unijnej i krajowej. Prosimy zatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie stosownych kroków w celu umożliwienia Ośrodkom Doradztwa Rolniczego funkcjonowania na dotychczasowych zasadach, przy zachowaniu statusu państwowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną. – mówią członkowie zarządu Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej.
5824367
1