Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i ModernizacjiRolnictwa (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 2)

19 czerwca 2002

z dnia 29 grudnia 1993 r. oraz poprawki do ustawy z dnia 16 lutego 2001 r.

 

Art. 1.

  1. Tworzy się Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej "Agencją". Agencja jest państwową osobą prawną.
  2. Agencja nie odpowiada za zobowiązania Skarbu Państwa, a Skarb Państwa nie odpowiada za zobowiązania Agencji.
  3. Siedzibą Agencji jest miasto stołeczne Warszawa.

Art. 2.

Nadzór ogólny nad Agencją sprawuje Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a w zakresie gospodarki finansowej Minister Finansów.

Art. 3.

  1.  Do zadań Agencji należy wspieranie:
    1) inwestycji w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym oraz usługach dla rolnictwa,
    2) poprawy struktury agrarnej,
    3) przedsięwzięć tworzących nowe miejsca pracy w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i usługach na rzecz rolnictwa,
    4) rozwoju infrastruktury techniczno-produkcyjnej rolnictwa,
    5) przedsięwzięć w zakresie oświaty, doradztwa oraz informacji,
    6) realizacji innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa.

  2. Agencja realizuje swoje zadania w szczególności przez:
    1) dopłatę w pierwszej kolejności do oprocentowania kredytów bankowych,
    2) finansowanie lub udział w finansowaniu zadań, o których mowa w ust. 1,
    3) udzielanie gwarancji i poręczeń kredytowych, określonych w planie finansowym.

  3. Agencja realizuje zadania określone w ust. 2 pkt 1 i 2 za pośrednictwem banków lub innych osób prawnych w oparciu o umowy zawierane przez Agencję z tymi podmiotami.

  4. Do gwarancji, których mowa w ust. 2 pkt 3, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące gwarancji kredytowych udzielanych przez banki.

  5.  Szczegółowe kierunki działań w ramach zadań wyszczególnionych w ust. 1 oraz sposoby ich realizacji określać będzie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Art. 4.

Agencja działa na podstawie niniejszej ustawy oraz statutu, nadanego przez Prezesa Rady Ministrów w drodze rozporządzenia, określającego organizację Agencji, szczegółowe zasady gospodarki finansowej oraz zasady działania Rady Agencji, o której mowa w art. 6.

Art. 5.

  1. Organem Agencji jest Prezes powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów.
  2. Agencją kieruje Prezes i reprezentuje ją na zewnątrz.
  3. Prezes Agencji składa półroczne sprawozdania z działalności Agencji Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Ministrowi Finansów oraz Sejmowej Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Art. 6.

  1.  Organem doradczym i opiniodawczym Prezesa Agencji jest Rada Agencji, w której skład wchodzi 15 członków, z których 6 jest przedstawicielami Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Ministra Finansów, Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, Ministra - Kierownika Centralnego Urzędu Planowania, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, a pozostali są przedstawicielami związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników
    oraz rolniczych związków spółdzielczych o zasięgu krajowym.

  2. Członków Rady Agencji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek właściwego Ministra lub Prezesa oraz na wniosek związków zawodowych lub organizacji, o których mowa w ust. 1.

  3. Przewodniczącego Rady wybiera spośród swoich członków i odwołuje Rada
    Agencji.

Art. 7.

  1. Agencja prowadzi samodzielną gospodarkę finansową.

  2. Przychodami Agencji są:
    1) środki pochodzące z oprocentowania rezerw obowiązkowych odprowadzanych przez banki do Narodowego Banku Polskiego,
    2) środki budżetowe określone corocznie w ustawie budżetowej,
    3) odsetki od lokat bankowych,
    4) środki uzyskane w ramach bezzwrotnej i kredytowej pomocy zagranicznej,
    5) inne wpływy.

  3. Roczny plan finansowy Agencji ustala jej Prezes w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów, po zasięgnięciu opinii Rady Agencji.

  4. Koszty działalności Agencji, w tym wynagrodzenia pracowników, pokrywane są z przychodów, o których mowa w ust. 2.

  5. Zasady wynagradzania pracowników Agencji, z wyjątkiem Prezesa Agencji, określa zakładowy system wynagrodzeń po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Agencji.

  6. Zasady prowadzenia rachunkowości przez Agencję określają odrębne przepisy.

Art. 8.

Zaciąganie przez Agencję kredytów długoterminowych oraz emisja obligacji wymagają zgody Ministra Finansów.

Art. 9.

Dochody Agencji wolne są od podatku dochodowego od osób prawnych.

Art. 10.

  1. Składniki majątkowe nabyte na cele funkcjonowania Agencji tworzą fundusz statutowy Agencji.

  2. Majątek trwały Agencji podlega amortyzacji na ogólnych zasadach.

Art. 11.

  1. Agencja tworzy fundusz statutowy, a inne fundusze może tworzyć po uzyskaniu zgody Ministra Finansów.
  2. Na fundusz statutowy Agencji składają się w szczególności równowartość netto środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środki pieniężne zgromadzone z dochodów Agencji.

Art. 12.

Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy do Agencji przechodzą środki finansowe i inne mienie dotychczasowego Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa oraz zobowiązania i wierzytelności finansowe tego Funduszu.

Art. 13.

W ustawie z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 360 oraz z 1993 r. Nr 6, poz. 29 i Nr 134, poz. 646) wprowadza się następujące zmiany:
    1) w art. 31 w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
        "3) w części przewyższającej sumę określoną w pkt 2 podlega oprocentowaniu w wysokości ustalonej przez Prezesa NBP, nie niższej jednak niż 50 % stopy redyskontowej weksli,";
    2) po art. 31 dodaje się art. 31a w brzmieniu:
        "Art. 31a. Środki finansowe pochodzące z oprocentowania, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 3, NBP przekazuje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.".

Art. 14.

W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 i Nr 134, poz. 646) w art. 6 w ust. 1 dodaje się pkt 7 w brzmieniu:
    "7) Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.".

Art. 15.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Poprawki do ustawy z dnia 16 lutego 2001 r.

W ustawie z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 2, Nr 80, poz. 369 i Nr 98, poz. 473, z 1997 r. Nr 41, poz. 255, Nr 79, poz. 484 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 48, poz. 547 i poz. 550 i Nr 88, poz. 983 oraz z 2001 r. Nr 3, poz. 19) wprowadza się następujące zmiany:
   1) art. 2 otrzymuje brzmienie:
            Art. 2. Nadzór nad Agencją sprawuje minister właściwy do spraw rozwoju wsi, a w zakresie gospodarki finansowej i gospodarowania środkami, o których mowa w art. 3a ust. 1 – minister właściwy do spraw finansów publicznych.;
    2) art. 3a otrzymuje brzmienie:
            Art. 3a.
1. Agencja wspomaga realizację zadań wymienionych w art. 3 ust. 1 ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz z innych źródeł zagranicznych, jeśli umowy międzynarodowe tak stanowią.
2. Agencja może realizować również inne zadania ze środków pochodzących ze źródeł, o których mowa w ust. 1, jeśli umowy międzynarodowe tak stanowią.
3. W ramach nadzoru, o którym mowa w art. 2, minister właściwy do spraw finansów publicznych w szczególności:
                1) sprawdza stan przygotowania Agencji do obsługi i gospodarowania środkami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej oraz krajowymi środkami publicznymi przeznaczonymi na współfinansowanie zadań, o których mowa w art. 3 ust. 1,
                2) sprawdza przestrzeganie przez Agencję szczegółowych zasad gospodarowania środkami, o których mowa w pkt 1,
                3) kontroluje i weryfikuje plany finansowe Agencji w zakresie gospodarowania środkami, o których mowa w pkt 1, oraz zgodność tych planów z zasadami udzielania pomocy z funduszy Unii Europejskiej.
4. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w przygotowaniu Agencji do obsługi i gospodarowania środkami, o których mowa w ust. 3 pkt 1, lub nieprawidłowego gospodarowania przez Agencję tymi środkami minister właściwy do spraw finansów publicznych może zawiesić lub wstrzymać ich wydatkowanie.
5. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:
        1) szczegółowy zakres i kierunki działań oraz sposób realizacji zadań Agencji, o których mowa w ust. 1 i 2, uwzględniając zasady obowiązujące w Unii Europejskiej lub postanowienia właściwych umów międzynarodowych,
        2) szczegółowe zasady i tryb sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 3, a w szczególności przeprowadzania kontroli finansowej Agencji w zakresie gospodarowania środkami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej oraz krajowymi środkami publicznymi przeznaczonymi na współfinansowanie zadań Agencji.;
    3) po art. 3a dodaje się art. 3b w brzmieniu:
Art. 3b. Agencja realizuje zadania określone w odrębnych przepisach w szczególności dotyczące regulacji rynków rolnych oraz rozwoju obszarów wiejskich.

Źródło: strona internetowa Sejmu


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę