Trzeciego dnia wizyty w Chinach minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wziął udział w otwarciu 18 „Międzynarodowych Targów Inwestycji i Globalnych Surowców” w Chongqing oraz w uroczystości podpisania kontraktów dla kluczowych projektów na terenie Chongqing.
Następnie minister Sawicki uczestniczył w „Pierwszym Seminarium Wysokiego Szczebla dot. Międzynarodowej Współpracy w zakresie Inspekcji i Kwarantanny Państw, położonych wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku”.
– Gorąco popieram inicjatywę tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Popieramy jej główny cel, którym jest osiąganie wzajemnych korzyści wynikających z zacieśniania współpracy ekonomicznej. Cieszymy się również, że podkreślany jest otwarty i elastyczny charakter projektu, nie ograniczający się geograficznie do wybranych państw, ani nie mający na celu tworzenia sformalizowanego ugrupowania integracyjnego. Podzielamy opinię, że rozwój handlu oraz związanej z nim infrastruktury lądowej i morskiej będzie służyć nie tylko wzrostowi gospodarczemu i powstaniu nowych miejsc pracy, ale również będzie promować wymianę doświadczeń oraz wzmocnienie wzajemnego zrozumienia, zaufania i szacunku – powiedział podczas seminarium minister Sawicki.
Chińską inicjatywę „Pasa i Szlaku” czyli Nowego Jedwabnego Szlaku Polska traktujemy jako szansę na wzajemny rozwój wymiany handlowej. Minister Sawicki podczas swojego wystąpienia podkreślił jak ogromne znaczenie dla rozwoju handlu ma znoszenie barier administracyjnych oraz fitosanitarnych. W przypadku Polski wejście do jednolitego unijnego rynku oznaczało skokowy wzrost sprzedaży żywności. Do państw UE wysyłamy teraz 80% tych towarów.
- Myślę, że podejmowane wysiłki celem ograniczenia barier w handlu między krajami inicjatywy „Pasa i szlaku” mogą zmienić ten obraz i przynieść korzyści dla wszystkich. Jestem też przekonany, że inicjatywa „Pasa i szlaku” ułatwi wykorzystanie potencjału wzrostu produkcji żywności tam, gdzie można to osiągnąć w sposób bezpieczny dla środowiska – powiedział Marek Sawicki.