Jak wiadomo, rolnictwo to jeden z trudniejszych obszarów negocjacyjnych w rozmowach z Unią Europejską. Proces dostosowania tego działu gospodarki do wymogów wynikających z przyszłego członkostwa jest wielopłaszczyznowy i wymaga doskonałego przygotowania pod względem legislacyjnym.
Program Tempus Phare: Joint European Project 14111 Europejskie Studia w Sektorze Rolno-Spożywczym jest projektem mającym przybliżyć polskim ekspertom prawodawstwo obowiązujące w UE. Uczestnikami programu są uczelnie i instytucje z Polski, Belgii, Holandii, Niemiec, Grecji i Francji. Koordynacją wszystkich działań związanych z projektem dla Polski zajął się prof. Andrzej Babuchowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, uczelni będącej instytucją wiodącą w realizacji programu. Do projektu włączone zostały również: Akademia Rolnicza w Krakowie, Akademia Rolnicza we Wrocławiu, Uniwersytet w Gent, Uniwersytet w Gissen oraz uczelnia w Atenach. Ponadto w działaniach szkoleniowych uczestniczą także urzędy marszałkowskie z Olsztyna, Krakowa i Wrocławia.
Tematyka omawiana w czasie spotkań szkoleniowych dotyczy szeroko rozumianej branży rolno-spożywczej. Jak poinformowała nas prof. Ewelina Dziuba z Akademii Rolniczej we Wrocławiu, seminaria są organizowane po to, aby zapoznać osoby związane z rolnictwem z prawem unijnym. W spotkaniach prowadzanych m.in. przez wykładowców AR uczestniczą przede wszystkim producenci i przetwórcy rolni, pracownicy urzędu marszałkowskiego, samorządów powiatowych, rolnicy z gospodarstw ekologicznych, nauczyciele szkół rolniczych.
Co zadecydowało o tym, że wrocławska AR przystąpiła do programu Tempus Phare? Otóż, dla Uczelni ważne jest branie udziału w różnych programach. Do tej pory uczestniczyliśmy z prof. Babuchowskim już w dwóch projektach i ta współpraca przebiegała bardzo dobrze. Dlatego też włączyliśmy się w realizację projektu Tempus – powiedziała prof. Dziuba. Z uczestnictwem w programach unijnych wiążą się określone fundusze. Wykładowcy AR otrzymywali wynagrodzenie za prowadzone wykłady. Krajowi uczestnicy programu mieli sfinansowane wyjazdy do partnerów zagranicznych – ośrodków współpracujących. Projekt zakładał też pieniądze na przyjazdy zagranicznych koordynatorów z różnych ośrodków. Ponadto UE pokrywała wydatki na drukowanie materiałów wydawanych na każdy kurs. Uczelnia otrzymała także fundusze z przeznaczeniem na zakup jakiegoś sprzętu. Kupiliśmy za to kamerę cyfrową – urządzenie, z którego wszyscy będą mogli korzystać w celach dydaktyczno-naukowych – nadmieniła prof. Ewelina Dziuba.
W ramach spotkań omawiano szereg zagadnień związanych z procesem legislacyjnym w UE, takich jak wspólna polityka gospodarcza, europejska polityka środowiskowa, regulacje dotyczące żywności i higieny, żywność organiczna. Jak zaznaczyła prof. Ewelina Dziuba, właśnie szkolenie poświęcone żywności organicznej cieszyło się największym zainteresowaniem uczestników.
Akademia Rolnicza we Wrocławiu zaprosiła do wzięcia udziału w szkoleniach pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Maria Krzeszowska z Biura Rozwoju Obszarów Wiejskich uczestniczyła w kilku takich spotkaniach szkoleniowych. Uczestnictwo przedstawicieli Biura w programie było bardzo aktywne. AR szkoliła nas po to, abyśmy później my mogli szkolić innych. Wrocławski urząd jako pierwszy podjął się organizowania szkoleń – początkowo otrzymaliśmy fundusze na przeprowadzenie trzech spotkań. Później główny koordynator uznał, że urząd marszałkowski może przeprowadzić dodatkowe 4 szkolenia – powiedziała Krzeszowska. Udział we wszystkich szkoleniach był bezpłatny. Dzięki szerokim kontaktom Urzędu Marszałkowskiego z branżą rolno-spożywczą w ramach programu Tempus szkolić mogli się eksperci w różny sposób związani z rolnictwem.
* * *
Program Tempus Phare JEP 14111 ruszył w listopadzie 1999 r. i zakończy się 31 grudnia br. Kolejne szkolenie – zorganizowane przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego woj. dolnośląskiego i AR we Wrocławiu – przewidziano na 30 listopada. Będzie ono poświęcone prawodawstwu europejskiemu w zakresie higieny i materiałów pomocniczych stosowanych w przetwórstwie mięsa i mleka. Omówione zostaną także szczegółowe uwarunkowania prowadzenia przetwórstwa surowców zwierzęcych metodami ekologicznymi. Będzie to już ostatnie szkolenie w ramach programu Tempus.