z dnia 21 marca 2002 r.
w sprawie aktualnej sytuacji w zakresie melioracji podstawowych w województwie zachodniopomorskim
Z wielkim niepokojem i troską obserwujemy drastycznie pogarszającą się sytuację w zakresie wodnych melioracji na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Systematyczne ograniczanie nakładów budżetowych na melioracje podstawowe w ostatnich kilku latach doprowadziło do zahamowania inwestycji, zdecydowanego pogorszenia sprawności technicznej urządzeń i ich dekapitalizacji, zaniedbań w utrzymaniu koryt rzek, kanałów oraz wałów przeciwpowodziowych.
Finansowe zabezpieczenie potrzeb na 2002 r. jest szczególnie złe i wynosi: na inwestycje melioracyjne – 7 %, na bieżące utrzymanie urządzeń – 21%.
Symboliczne wręcz nakłady na utrzymanie urządzeń ograniczają zakres wykonywanych prac i skutkują wzrostem rozmiarów uszkodzeń i awarii.
W I kwartale br. długotrwałe opady atmosferyczne spowodowały wiele uszkodzeń i zniszczeń w ciekach wodnych oraz urządzeniach ochrony przeciwpowodziowej, a w konsekwencji wzrost zagrożenia powodziowego. Dotkliwe straty poniosło rolnictwo.
Stany ostrzegawcze i alarmowe dla większych rzek województwa trwają nieprzerwanie od połowy stycznia br. do chwili obecnej. W ich wyniku zalanych zostało ponad 15 tys. ha użytków rolnych, a dalsze 6 tys. ha uległo podtopieniu, uniemożliwiając podjęcie jakichkolwiek prac polowych. Zaniedbania te wzbudzają niezadowolenie rolników i wiele skarg, które wkrótce przeradzać się będą w roszczenia odszkodowawcze. Szacuje się, że usuniecie skutków tegorocznej powodzi w naszym województwie wymagać będzie nakładów w wysokości ponad 4 mln zł.
Zwracamy również uwagę zainteresowanym władzom, że przyjęte wcześniej zadania zawarte w dokumentach: Program małej retencji oraz Program Odra 2006 dotychczas nie zostały wdrożone do realizacji i pozostają martwymi zapisami na papierze.
W trosce o systematyczne usuwanie istniejących zagrożeń w zakresie melioracji podstawowych i poprawy bezpieczeństwa powodziowego województwa wnosimy o podjęcie m.in. następujących działań:
Przestrzegamy, że pozostawienie tych nabrzmiałych problemów własnemu losowi może doprowadzić do przekroczenia progu bezpieczeństwa powodziowego, wymknięcia się sytuacji spod kontroli, czego konsekwencją mogą być nieobliczalne straty w gospodarce województwa.
Prezes Zarządu
Edward Sadłowski