Dolnośląskiej Izby Rolniczej, |
Rozpoczęły się żniwa i skup zbóż powinien być prowadzony zgodnie z zasadami Wspólnotowej Polityki Rolnej. Niestety, wg zebranych przez nasze Izby informacji, oferowane na polskim rynku ceny zbóż objętych działalnością interwencyjną WPR są zdecydowanie niższe niż cena interwencyjna. Niskie ceny skupu pogorszą sytuację ekonomiczną producentów zbóż, którym dopłaty powierzchniowe nie zrekompensują obniżki wartości ich produkcji. Jednocześnie niskie ceny skupu realizowane w Polsce będą rzutowały na obniżkę cen skupu w innych krajach Unii Europejskiej. W rezultacie zamiast oczekiwanej regulacji rynku w ramach WPR wyeksportujemy destabilizację, jako środek do spekulacyjnych machinacji potentatów skupowych rządzących naszym rynkiem, do innych krajów.
Przedstawiciele Porozumienia Izb Rolniczych stwierdzają, że istnieje uzasadniona obawa, iż obniżenie cen skupu zbóż przy znacznym wzroście cen środków produkcji wywoła poważne zaburzenia społeczne, szczególnie przy złych warunkach pogodowych w okresie zbioru, które dodatkowo obniżą wartość plonu i utrudnią jego przechowywanie.
W naszej opinii powyższa sytuacja jest wynikiem braku przygotowania organizacyjnego i prawnego wdrożenia faktycznie, a nie tylko formalnie wspólnotowych mechanizmów regulacji rynków zbóż. Dlatego domagamy się podjęcia przez rząd działań, które doprowadzą do powszechnego traktowania ceny interwencyjnej, jako ceny minimalnej co najmniej w stosunku do zbóż objętych interwencją.
Bogdan Aleksiejczuk Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej |
Herbert Czaja Prezes Izby Rolniczej w Opolu |
Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej |
Władysław Piasecki Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej |
Piotr Kufel Prezes Śląskiej Izby Rolniczej |