Z inicjatywy MRiRW oraz Rady Gospodarki Żywnościowej odbyło się spotkanie z przedstawicielami plantatorów oraz przetwórców owoców miękkich. W spotkaniu udział wzięli ze strony producentów m.in. Związek Sadowników RP, Polski Związek Ogrodniczy, Polska Izba Ogrodnicza, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Sadowników Polskich, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Krajowy Związek Zrzeszeń Plantatorów Owoców i Warzyw dla Przemysłu, Krajowy Związek Kółek i Organizacji Rolniczych oraz przedstawiciele niektórych grup producentów zajmujących się produkcją owoców miękkich. Ze strony przetwórców udział w spotkaniu wzięli m.in. Krajowa Unia Producentów Soków, Krajowa Rada przetwórstwa i Zamrażalnictwa Owoców i Warzyw oraz przedstawiciele niektórych zakładów przetwarzających owoce miękkie. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele IERiGŻ oraz Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Podsekretarz stanu Wiesław Zapędowski, podkreślił, że zorganizowanie takiego spotkania miało na celu umożliwienie wszystkim uczestnikom rynku owoców miękkich wymianę poglądów na temat powtarzającej się trudnej sytuacji na tym rynku oraz wypracowanie przez zainteresowane strony sposobów jej poprawy jeszcze w trakcie trwania bieżącej kampanii skupu.
Minister Zapędowski poinformował uczestników spotkania o działaniach, jakie podejmował resort od czasu ubiegłorocznej trudnej kampanii do chwili obecnej. Działania te miały zarówno charakter rozwiązań doraźnych, jaki i systemowych. Do działań doraźnych Minister zaliczył m.in. złożenie przez Polskę wniosku do KE o wprowadzenie tymczasowych środków ochronnych oraz o wszczęcie postępowania antydumpingowego przeciwko nadmiernym dostawom truskawki mrożonej z Chin i Maroka. Decyzja w tym zakresie ze strony KE powinna zostać podjęła nie później niż do 6 lipca br.
Poinformowano, że działania systemowe będą wypracowane w toku dyskusji na forum Rady UE odnośnie reformy wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, gdzie Polska wnioskuje m.in. o zwiększenie wsparcia dla grup i organizacji producentów oraz o objęcie owoców miękkich systemem wsparcia produkcji kierowanej do przetwórstwa.
W czasie spotkania poruszono kwestie związane z takimi uwarunkowaniami rozwoju tego sektora w Polsce jak wzrost konkurencji na rynku wspólnotowym i rosnąca podaż owoców miękkich ze strony krajów trzecich. Stwierdzono, iż niezbędne jest wypracowanie nowych zasad współpracy między plantatorami a przetwórstwem, których ważnym elementem będzie umowa kontraktacyjne. Wzory takiej umowy zostały opracowane przez RGŻ we współpracy z MRiRW. Uzgodniono także, że przy RGŻ powstanie zespół roboczy ds. owoców miękkich, a dyskusja o warunkach skupu w roku 2006 odbędzie się jeszcze jesienią br.