Ptak_Waw_CTR_2024

Sejm za liberalizacją nabywania ziemi przez cudzoziemców

30 stycznia 2004

Sejm uchwalił w czwartek ustawę liberalizującą nabywanie ziemi przez cudzoziemców. Według rządu, nowe prawo zwiększy liczbę inwestycji, jednak posłowie Samoobrony, Ligi Polskich Rodzin i Ruchu Katolicko-Narodowego obawiają się, że doprowadzi do wykupu ziemi.

Ustawa wzbudziła duże kontrowersje. Kluby PSL i PiS wyrażały obawy przed zbytnim zliberalizowaniem obrotu nieruchomościami. Sejm odrzucił jednak w czwartek wniosek o odrzucenie jej w całości, zgłoszony przez posłów RKN.

Ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zakłada możliwość zakupu 0,5 hektara ziemi na "zaspokajanie potrzeb życiowych cudzoziemców".

Zakup nieruchomości przez cudzoziemców wymaga zezwolenia ministra spraw wewnętrznych. Dodatkowym warunkiem jest także brak sprzeciwu ministra obrony narodowej, a w przypadku gruntów rolnych - ministra rolnictwa.

Ponadto cudzoziemcy powinni posiadać więzi z Polską, np. poprzez polską narodowość lub pochodzenie, małżeństwo z obywatelem Polski lub prowadzić działalność gospodarczą czy rolniczą na terenie Polski. We wniosku o zezwolenie, cudzoziemiec powinien przedstawić cel, w jakim chce nabyć nieruchomość.

Zgodnie z postanowieniami traktatu akcesyjnego, cudzoziemcy będą mogli nabywać grunty rolne i leśne po 12 latach okresu przejściowego. Jeśli dzierżawią ziemię na północy i zachodzie Polski, będą mogli ją kupić po 7 latach dzierżawy, a w pozostałych województwach - po 3 latach. Ustawa reguluje też zakup przez cudzoziemców udziałów lub akcji w spółkach handlowych będących właścicielami nieruchomości.

Za przyjęciem ustawy głosowało 254 posłów, zaś 152 było przeciw.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę