W środę Sejm przyjął sprawozdanie z działalności NIK w 2001 roku oraz informację rządu o sytuacji demograficznej Polski. Udzielił również absolutorium dla rządu za 2001 rok, ale z pewnymi uwagami.
Sejm oddalił wniosek Samoobrony o odrzucenie sprawozdania z działalności NIK w 2001 r. i tym samym dokument został przyjęty. Izbę pochwaliły wszystkie - oprócz Samoobrony - kluby parlamentarne. Pozytywnie oceniła ją także Komisja Kontroli Państwowej. Sumaryczna działalność NIK w ubiegłym roku przedstawia się następująco: 158 kontroli, 183 informacje dla Sejmu, 3891 skontrolowanych jednostek, 82 doniesienia o przestępstwie, 246 wniosków o naruszenie finansów publicznych, 425 zbadanych skarg. NIK kontrolowała m. in. działania prywatyzacyjne i restrukturyzacyjne w przedsiębiorstwach państwowych, przeprowadzanie czterech reform ustrojowych państwa, działania państwa w sytuacjach kryzysowych, prace policji, proces integracji Polski z UE i przygotowanie urzędów do wdrożenia unijnych programów SAPARD, ISPA, PHARE.
Sejm odrzucił wniosek PiS i LPR o nie przyjęcie rządowego raportu dotyczącego sytuacji demograficznej Polski i przyjął informację. Z raportu wynika, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci a przybywa coraz więcej staruszków, przesuwa się wiek zawierania małżeństw i zakładania rodzin, zwiększa się liczba związków nieformalnych, dalszemu obniżeniu ulega współczynnik dzietności (czyli liczba dzieci przypadające na jedną kobietę), za to w Polsce notuje się najmniej rozwodów w Europie. Według prognoz demograficznych, zmniejszenie ludności będzie następować do 2005 r., potem ma nastąpić okres niewielkiego wzrostu. W roku 2030 Polska ma liczyć 38 mln ludności, o 600 tys. mniej niż obecnie. Wskaźnik umieralności największy jest na Dolnym Śląsku, Śląsku i w Łódzkim. Nadal 80 proc. wszystkich zgonów w Polsce stanowią zgony tzw. chorób cywilizacyjnych.
Sejm udzielił absolutorium rządowi z wykonania budżetu za 2001 r. Jednak w uchwale zapisano, że "dochody budżetowe zostały zaplanowane na zbyt wysokim poziomie, w wyniku czego nastąpiło zaniżenie deficytu budżetowego państwa", a "efekty nietrafnej konstrukcji budżetu państwa na rok 2001 są odczuwane przez społeczeństwo polskie do chwili obecnej". W uchwale wymieniono również istotne nieprawidłowości w wykonaniu budżetu państwa w: części dotyczącej Rzecznika Praw Dziecka, Urzędzie Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, realizacji inwestycji wieloletnich, zakresie przychodów z prywatyzacji. Budżet na 2001 r. został uchwalony w marcu 2001 r. i już po czterech miesiącach został znowelizowany, ze względu na malejące dochody. Ponowną nowelizację budżetu przygotował i przeprowadził rząd Leszka Millera w grudniu zeszłego roku.