MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Samorząd rolniczy reaguje

13 listopada 2012
Prezentujemy pismo prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych   skierowane  do Premiera RP Donalda  stanowiące reakcje samorządu rolniczego  na wywiad z Minister Rozwoju Regionalnego Elżbietą Bieńkowską , który ukazał się w Gazecie Wyborczej 29.10.2012 r.




Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,
    Mając na względzie jeden z ostatnich wywiadów z Panią Elżbietą Bieńkowską Minister Rozwoju Regionalnego, jaki ukazał się w Gazecie Wyborczej z dnia 29.10.2012 w „Rozmowie dnia” w artykule „Nie powiemy dopłaty dla rolników albo weto” – zamieszczonego również na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej w zakładce aktualności PO w mediach - pragnę wyrazić głęboki sprzeciw i dezaprobatę wobec tak wygłaszanych opinii nt. WPR w szczególności w okresie ciągłych negocjacji z Komisją Europejską w zakresie ustaleń dotyczących przyszłego kształtu i rozdysponowania budżetu UE na lata 2014 -20.
    Środowisko rolnicze w Polsce stanowczo sprzeciwia się wyrażonej przez Panią Minister E. Bieńkowską opinii dotyczącej przyszłych zamierzeń Rządu RP w dalszym procesie negocjacyjnym z Komisją Europejską. Wyrażony w tytule artykułu pogląd potwierdzony i rozbudowany w dalszej części wywiadu stawia Polskę w gorszej pozycji negocjacyjnej w szczególności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas ustaleń budżetu WPR dla Polski na lata 2014-20.
    W opinii samorządu rolniczego, jakim są izby rolnicze, publiczne wystąpienie Pani Minister E. Bieńkowskiej ukazujące przyszłe postępowanie Rządu na obecnym etapie negocjacji z UE jest działaniem wpływającym na szkodę Państwa Polskiego. Ponadto należy nadmienić, że rozwój obszarów wiejskich ma jedynie sens i znaczenie, jeżeli powyższe obszary są zaludnione przez producentów żywności i rolników, o czym wydaje się zapominać Pani Minister, tworząc wizje rozwoju i skoku cywilizacyjnego wsi, poprzez pozbawienie rolników dopłat bezpośrednich.
Powstaje pytanie, dlaczego w innych krajach członkowskich Rządy tak zabiegają o utrzymanie, WPR. Wspólna Polityka Rolna to nie tylko dopłaty bezpośrednie, czyli I filar. To również II filar, gdzie mieści się Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki temu rolnicy mogą korzystać z takich działań jak: Modernizacja gospodarstw rolnych, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, mikroprzedsiebiorstwa i inne pozwalające dostosować rolnikom swoje gospodarstwa do standardów UE15 i konkurencji na jednolitym rynku. II filar to  rozwój obszarów wiejskich, gdzie wykorzystywane są również środki na poprzez budowę lokalnych dróg, wodociągów, kanalizacji itd.
     Ponadto rolnicy pobierając płatności bezpośrednie mają obowiązek utrzymania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej, spełniając wysokie wymagania środowiskowe wykonują zabiegi agrotechniczne bez względu na często ujemny rachunek ekonomiczny swojej pracy. W ramach powyższych płatności rolnicy wprowadzają w swoich gospodarstwach szereg kosztownych wymogów związanych z zaleceniami Komisji Europejskiej poprzez dostosowanie produkcji rolnej do obowiązujących rozporządzeń i dyrektyw implementowanych odrębnymi przepisami prawa polskiego.
    Biorąc ww. pod uwagę, oraz fakt że dopłaty bezpośrednie stanowią 50% dochodów rolniczych i 60 % parytetu dochodów ludności wiejskiej w stosunku do pozostałych działów gospodarki, to bez dopłat bezpośrednich parytet dochodowy zmniejszy się do 30%, co doprowadzi do ubóstwa rolników w stosunku do innych grup społecznych – chyba, że Rząd RP wprowadzi inne rozwiązanie wyrównujące różnice w dochodach.
Mając powyższe na względzie proszę Pana Premiera, aby zwrócił się do członków Rządu, z apelem o rozwagę wypowiedzi podczas publicznych wystąpień w mediach dotyczących trwającego procesu negocjacyjnego w sprawie uchwalenia i podziału budżetu UE w perspektywie 2014-20 oraz zasad i przyszłości WPR.
Jednocześnie pragnę wyrazić głęboki niepokój i sprzeciw wobec tak formułowanego stanowiska i polityki Rządu w tym zakresie. W opinii samorządu rolniczego marginalizowanie znaczenia płatności bezpośrednich dla rozwoju gospodarki i utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego Państwa jest głęboko naganne.  
W związku z powyższym ponawiam prośbę o spotkanie z Panem Premierem w celu przybliżenia problemów polskiej wsi.



POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę