Znaczne rozbudowanie struktur i kompetencji przewiduje plan przygotowania Agencji Rynku Rolnego do pełnienia funkcji jednej z dwóch w Polsce agencji płatniczych.
O tym jak bardzo zwiększą się kompetencje Agencji Rynku Rolnego może świadczyć fakt, że obecnie Agencja interweniuje tylko na tych rynkach, które są istotne dla rolniczych dochodów. Po przystąpieniu do Unii będzie działała na 23 grupach produktów mając do dyspozycji około 50 mechanizmów, których celem będzie stabilizacja rynków rolnych. Obecny rok jest rokiem kluczowym jeśli chodzi o dostosowanie ARR do Unii. Agencja pretenduje do uzyskanie statusu organizacji płatniczej – mówi Waldemar Sochaczewski, wiceprezes ARR.
Jednak zanim to nastąpi Agencja musi między innymi zbudować system teleinformatyczny, którego zadaniem będzie autoryzacja i księgowanie wniosków o płatności. W przeciwieństwie do Agencji Restrukturyzacji, która będzie agencją płatniczą dla rolników, Agencja Rynku Rolnego będzie odpowiedzialna za dopłaty dla przedsiębiorców. To do niej trzeba będzie składać wnioski o subwencje eksportowe czy dopłaty do przechowalnictwa. Do nowych zadań Agencji będzie także należało administrowanie limitami produkcji mleka czy tytoniu. Ponieważ samych tyko dostawców mleka jest aż 400 tys. to, dlatego od pierwszego stycznia Agencja ma już swoje oddziały terenowe w każdym województwie. Docelowo w Agencji ma pracować około 1200 osób, co oznacza wzrost zatrudnienia o kilkuset pracowników.