Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła decyzję, ( Uchwala 10/2006), że 4 lutego w całym kraju odbędą się wybory do izb rolniczych. Członkami samorządu rolniczego są osoby fizyczne i prawne będące podatnikami podatku rolnego, podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie RSP posiadający w nich wkłady gruntowe. Przysługuje im prawo kandydowania do rady powiatowej izby rolniczej i uczestniczenia w ich wybieraniu.
W gminie, w której powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha (okręg jednomandatowy) do rady powiatowej izby wybiera się – jednego członka, a gdy przekracza 4 tys. ha (okręg dwumandatowy) wybiera się – dwóch członków tej rady. W okręgu wyborczym stanowiącym obszar miasta na prawach powiatu, wybiera się tylko – jednego przedstawiciela.
W każdym powiecie ziemskim zostanie utworzona Rada Powiatowa Izby Rolniczej. W jej skład wejdą Rolnicy, którzy w wyborach do tego organu, otrzymają największą ilość ważnie oddanych głosów. Rada Powiatowa Izby Rolniczej wybiera, ze swego składu, po dwóch delegatów do Walnego Zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej.
Rolnik, ubiegający się o mandat członka Rady Powiatowej Izby Rolniczej musi wypełnić i złożyć następujące dokumenty : zgłoszenie kandydata, oświadczenie o zgodzie na kandydowanie oraz listę członków zawierającą co najmniej 50 podpisów poparcia. W okręgu wyborczym, w którym liczba członków wynosi mniej niż 50, listę co najmniej 10% członków danej Izby posiadającej czynne prawo wyborcze w danym okręgu wyborczym. Spis członków izby rolniczej uprawnionych do głosowania, zostanie udostępniony do wglądu w siedzibie urzędu gminy (miasta) najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów. Każdy rolnik, może sprawdzić czy został w nim ujęty i wnieść w tej sprawie zażalenie.