Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa donosi, że pierwszy kwartał tego roku był przepełniony spotkaniami i szkoleniami rolników. Uczestniczyło w nich blisko 700 beneficjentów. Nic dziwnego, że cały czas pojawiają się nowe szkolenia, w których rolnicy chętnie uczestniczą.
Szkoleń nigdy dość, tym bardziej, że nadal wielu rolników ma problemy np. z wypełnieniem wniosków – sprawą, wydawałoby się, prostą. Dlatego Łódzki Oddział Regionalny ARiMR wystąpił z inicjatywą do samorządów lokalnych, Izby Rolniczej i Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zorganizowania spotkań szkoleniowo- informacyjnych n.t. zasad wypełniania wniosków o płatność w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (czyli wnioski obszarowe) oraz rolnośrodowiskowych w kampanii 2012.
Na serię spotkań przybyło wielu zainteresowanych. A same szkolenia odbywały się z udziałem lekarzy weterynarii, przedstawicieli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (z Piotrkowa) oraz KRUS (z Bełchatowa).
Ponieważ w tym roku po raz pierwszy województwo łódzkie zostało objęte dopłatami do owiec, toteż duże zainteresowanie budziły właśnie te kwestie oraz zasady płatności dla producentów surowca tytoniowego i płatność uzupełniająca do produkcji ziemniaka skrobiowego. Wiele czasu poświęcono zasadom wypełniania wniosku - szczególnie załączników graficznych. Zachęcano do składania wniosków przez Internet, co pozwala oszczędzić czas.
Żywą dyskusję wzbudziły także zmiany, jakie będą w kampanii 2012 - głównie dotyczące dopłaty do owoców miękkich (płatność historyczna). Rolnicy pytali także o zmiany po 2013 roku. Zastanawiali się, czy będą kontynuowane dopłaty bezpośrednie i na jakich zasadach oraz czy będą mogli korzystać z innych programów pomocowych.