Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rejestracja fasoli korczyńskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne

19 lipca 2010
Rejestracja „fasoli korczyńskiej” jako Chronione Oznaczenie Geograficzne Dnia 13 lipca 2010 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie Komisji (UE) nr 612/2010 z dnia 12 lipca 2010 roku rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę (Fasola korczyńska (ChOG)).

„Fasola korczyńska” jest kolejnym po „truskawce kaszubskiej/kaszëbskô malëna”, polskim produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Za jedną z najstarszych upraw na Ponidziu można uznać fasolę. Jest ona uprawiana na tych terenach prawdopodobnie już od XVI wieku. Najszybszy rozwój produkcji fasoli w okolicach Nowego Korczyna związany jest z okresem wylewania Nidy pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Powodzie zniszczyły wówczas istniejące uprawy. Na zalanych obszarach zaczęto sadzić masowo fasolę. Najpopularniejszą odmianą fasoli na tym obszarze był „Piękny Jaś”.
Z uwagi na fakt, że panujące na tym terenie warunki sprzyjały uprawie tej odmiany i osiąganiu nasion dużych rozmiarów, fasolę pochodzącą z tego regionu zaczęto nazywać fasolą korczyńską.

W tej części Ponidzia występuje mikroklimat charakteryzujący się dłuższym niż w okolicznych obszarach okresem wegetacji, wyższymi średnimi temperaturami, szczególnie w miesiącach wiosennych. Dzięki temu ziarna fasoli korczyńskiej są duże lub bardzo duże, co sprawia, że na 100 gramów fasoli składa się od 60 do 90 ziaren. Ziarna mają bardzo delikatny, łagodny i pozbawiony goryczy smak. Specyfika produktu związana jest z wielkością uzyskiwanych ziaren fasoli, a także ich bardzo delikatnym smakiem. Wyróżniają się również podwyższoną zawartością białka oraz obniżoną zawartością wody. Fasola ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zachodnich odbiorców, którzy cenią jej bogatą zawartość białka i witamin z grupy B.

Fasola korczyńska uprawiana jest na obszarze następujących gmin: Nowy Korczyn, Wiślica, Opatowiec, Solec Zdrój, Pacanów.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę