Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przepisy dotyczące znakowania bydła i handlu bydłem

30 sierpnia 2004

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi obowiązujących przepisów, jakie są wymagane przy znakowaniu bydła i handlu bydłem przypominamy, że:
1. Wprowadzanie bydła do handlu oraz dokonywanie uboju (z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w pkt 7) jest możliwe tylko wtedy, kiedy zwierzęta są zakolczykowane i zaopatrzone w paszport. Niedopuszczalna jest sprzedaż lub kupno zwierząt niezakolczykowanych i nieposiadających paszportu. Nie stosowanie się do tych zasad podlega karze grzywny lub nagany w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (art. 33 ustawy z dn. 2.04.2004 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. Nr 91 poz 872)).
2. W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka, bądź paszportu bydła, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może wydać duplikaty (art.17 ust.3 i art.19 ust.4 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt).
3. Wydawanie duplikatów paszportów możliwe jest tylko w sytuacji, gdy zwierzę jest zakolczykowane, a historia przemieszczania zwierzęcia znajdująca się w Centralnej Bazie Danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt jest spójna.
4. Wszystkie paszporty, zwrócone do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, są archiwizowane. Przed wydaniem duplikatu paszportu Agencja sprawdza, czy oryginał paszportu nie został zwrócony.
5. W przypadku stwierdzenia w Centralnej Bazie Danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt niespójności w historii przemieszczania zwierząt, dane pozwalające na jej odtworzenie mogą być uzupełnione na podstawie oryginalnych dokumentów dostarczonych przez posiadaczy zwierząt.
6. W przypadku, gdy historia zwierzęcia w Centralnej Bazie Danych systemu IRZ jest niespójna i nie jest możliwe jej uzupełnienie duplikatów paszportów nie wydaje się i w konsekwencji zwierzęta nie mogą być wprowadzone do handlu.
7. Zwierzęta zakolczykowane, ale nieposiadające paszportów nie mogą być wprowadzone do handlu, a Powiatowy Lekarz Weterynarii w drodze decyzji administracyjnej może skierować takie zwierzęta do uboju (zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 494/98 z dn. 27.02.1998r ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 820/97 w odniesieniu do stosowania minimalnych sankcji administracyjnych w przypadku bydła).
8. Zwierzęta niezakolczykowane i nieposiadające paszportu mogą być w drodze decyzji administracyjnej Powiatowego Lekarza Weterynarii skierowane do zabicia i utylizacji na koszt ich właściciela (zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 494/98 z dn. 27.02.1998r ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 820/97 w odniesieniu do stosowania minimalnych sankcji administracyjnych w przypadku bydła).
9. Lekarze weterynarii sprawujący nadzór nad ubojem bydła w rzeźniach, z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w pkt 6, nie mogą dopuścić do uboju zwierząt niezakolczykowanych i bez paszportu (art. 22 ust.2 pkt. 1 ustawy z dn 29.01.2004 o wymaganiach weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego (Dz.U.Nr 33, poz. 288)).
10. Lekarze weterynarii sprawujący nadzór nad handlem bydłem nie mogą dopuścić do handlu zwierząt niezakolczykowanych i bez paszportu (art.3 ust.1 pkt.3 ustawy z dn. 10.12.2003 o kontroli weterynaryjnej w handlu, Dz. U. Nr16, poz. 145)).
11. Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego w przypadku kontroli transportu bydła są zobowiązane do sprawdzania czy bydło jest zaopatrzone w kolczyki i paszporty.
12. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Inspekcja Weterynaryjna zintensyfikują kontrole w siedzibach stad w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a w szczególności w zakresie terminowego kolczykowania, prowadzenia księgi rejestracji zwierząt oraz terminowego zgłaszania przemieszczania zwierząt.

W tym tygodniu minister Wojciech Olejniczak skierował do Inspekcji Transportu Drogowego oraz Policji list z prośbą o zacieśnienie współpracy w celu egzekwowania obowiązującego prawa.

Minister Wojciech Olejniczak podkreśla, że wszelkie odstępstwa od obowiązujących procedur będą surowo karane.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi odrębne postępowanie wyjaśniające dotyczące firmy "A plus 1". W przypadku ujawnienia nieprawidłowości zostaną podjęte odpowiednie środki prawne tak, aby również w przyszłości wyeliminować możliwość ich powstawania.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę