aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Prawie 90% rolników otrzymało już płatności bezpośrednie za 2008 rok

9 marca 2009
Tak szybkiego tempa wypłat dopłat bezpośrednich jeszcze historii ARiMR nie było. W ciągu nieco ponad trzech miesięcy Agencja wypłaciła rolnikom ponad 8,43 mld zł z tytułu płatności obszarowych i dopłat ONW za 2008 r. Blisko 1,26 mln rolników, czyli prawie 90% uprawnionych otrzymało płatności bezpośrednie za 2008 r. Na ich konta bankowe Agencja przekazała ponad 6,87 mld zł. O sprawności działania Agencji świadczy też to, że decyzje administracyjne o przyznaniu płatności za 2008 r. ARiMR wydała dotychczas dla 98% uprawnionych rolników.

Sprawną realizację płatności obszarowych i dopłat ONW zapewniła, jak nigdy dotąd, dobrze zorganizowana praca w ARiMR i zaangażowanie pracowników.

W tej kampanii Agencja obsługuje ponad 1,421 mln wniosków o przyznanie płatności obszarowych, które złożyli rolnicy w 2008 r. Na ich konta bankowe ARiMR przekaże w sumie ok. 9,03 mld zł z tytułu płatności obszarowych za 2008 r. Nie ma żadnego zagrożenia dla terminowego wypłacenia dopłat, których realizacja, zgodnie z krajowymi i unijnymi przepisami, powinna zakończyć się do 30 czerwca 2009 r. Płatności obszarowe Agencja wypłaca od 1 grudnia, w pierwszej kolejności pieniądze z tego tytułu były przekazywane na konta bankowe rolników z 89 powiatów dotkniętych tegoroczną suszą.

Wypłacanie dopłat ONW, wspierających prowadzenie działalności rolniczej na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Agencja rozpoczęła w ubiegłym roku w połowie listopada, tj. o dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich latach. Ta decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewniła szybszy dopływ pieniędzy do rolników produkujących na słabych glebach, gdzie skutki suszy były najbardziej odczuwane. O przyznanie takich dopłat ubiegało się w 2008 r. około 755 tys. rolników. Dotychczas ARiMR przekazała płatności ONW na konta bankowe ponad 634 tys. rolników, którzy otrzymali z tego tytułu blisko 1,1 mld zł.

Ponad 54,5 tys. plantatorów buraków cukrowych otrzymało już płatności cukrowe za 2008 r. Na ich konta bankowe Agencja przekazała 406 mln zł. O płatność cukrową ubiegało się około 60 tys. rolników. Całkowita koperta finansowa przeznaczona na płatności cukrowe za 2008 r. wynosi około 498,2 mln zł.

Od 1 grudnia ARiMR realizuje także dwa nowe rodzaje płatności wprowadzone w 2008 r. Pierwsza z nich to płatność do pomidorów, przysługująca tym rolnikom, którzy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz w roku gospodarczym 2006/2007 dostarczyli, na podstawie odpowiednich świadectw dostawy owoców i warzyw, pomidory do przetworzenia. Dotychczas Agencja przekazała z tego tytułu na konta bankowe 1635 rolników 19,96 mln zł. W 2008 roku o płatności do pomidorów ubiegało się w sumie około 2 tys. rolników, a koperta finansowa przeznaczona na te płatności wynosi w sumie 22,8 mln zł.

Płatności do malin i truskawek przeznaczonych do przetwórstwa otrzymują rolnicy, którzy o to występowali we wnioskach składanych wiosną 2008 r. oraz dostarczyli do ARiMR umowę na przetworzenie tych owoców, zawartą z zatwierdzonym przez Agencję zakładem przetwórczym lub zobowiązanie do dostarczenia owoców miękkich. Umowa z przetwórcą takich owoców mogła być również zawarta w imieniu rolnika przez reprezentującą go organizację producentów owoców i warzyw albo przez zatwierdzonego przez ARiMR skupującego owoce miękkie. Dotychczas Agencja przelała na konta bankowe 26,6 tys. rolników ponad 33,33 mln zł z tytułu dopłat do uprawy truskawek i malin na cele przemysłowe. Limit środków przewidzianych na takie dopłaty za 2008 r. wynosi nieco ponad 65 mln zł.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę