Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

14 lipca 2010
Minister Marek Sawicki przebywał w poniedziałek w Brukseli, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
Podczas spotkania Komisja przedstawiła „Sprawozdanie Grupy Wysokiego Szczebla ds. mleka” zawierające zalecenia dla sektora mleczarskiego. Następnie dyskutowano na temat przyszłości rynku mleczarskiego w UE.

Zarówno dla Polski, jak i dla Europy, przyszłość sektora mleczarskiego jest bardzo ważna. Mleko to istotny element dochodów rolniczych, ważny produkt dla konsumentów oraz w handlu międzynarodowym.

Minister stwierdził, że zalecenia sformułowane przez Grupę Wysokiego Szczebla stanowią podstawę do dalszej dyskusji nad regulacją rynku mleka w przyszłości. Kluczowym jej kierunkiem powinno być poszukiwanie takich rozwiązań, które nie pozbawią w miarę dobrze funkcjonującego rynku, z jego obecnymi regulacjami, skutecznych instrumentów zabezpieczających przed nadmiernymi wahaniami cenowymi.

„Obawy Polski budzi przede wszystkim proponowanie przez Grupę, niesprawdzonego w praktyce, mechanizmu kontraktów terminowych na mleko w proszku i masło. Na rynku mleka potrzebne są instrumenty zmniejszające wahania cenowe, zabezpieczające przed ryzykiem rynkowym, a tego promowanie kontraktów terminowych, w naszej ocenie, nie zapewni. Pamiętamy wszyscy ostatnie zawirowania na międzynarodowym rynku mleczarskim w 2007 r. Były one efektem działań kapitału spekulacyjnego, dlatego też ewentualne wdrażanie kontraktów terminowych na rynku mleka powinno być poprzedzone gruntowaną analizą dotyczącą skuteczności takiego instrumentu w stabilizacji cen rynkowych” – podkreślił minister Marek Sawicki.

Powiedział, iż rezygnacja z mechanizmu kwotowania, dającego producentom i przetwórcom mleka poczucie przewidywalności, jest przedwczesna.

Polska nie widzi potrzeby oznaczenia miejsca produkcji mleka, jeżeli ten surowiec pochodzi z UE, gdyż we wszystkich krajach członkowskich spełnia te same wymogi jakościowe i sanitarne. Natomiast dla dobra sektora mleczarskiego i konsumentów trzeba poprawić kontrole i przepisy tak, aby eliminować z rynku podrabiane produkty, które nie są produkowane na bazie mleka krowiego.

Popieramy zalecenia Grupy dotyczące wzmocnienia pozycji przetargowej producentów mleka w kontaktach z przetwórstwem, zwłaszcza działających poza spółdzielczością mleczarską. Opowiadamy się za wieloletnią kontraktacją , która sprzyja stabilizacji cen i dochodów.

Minister podkreślił, że monitorowanie cen i marż w sektorze mleczarskim na poziomie unijnym jest dobrym działaniem, powinno jednak objąć cały łańcuch żywnościowy, łącznie z poziomem handlu detalicznego.

Według ministra Marka Sawickiego Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa powinna na kolejnym posiedzeniu przesądzić, które zalecenia Grupy zostaną wykorzystane w dalszych pracach dotyczących regulacji rynku mleka.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę