Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ponad 11 tys. wniosków o renty strukturalne

16 sierpnia 2004

Rolnicy złożyli 11 tys. 105 wniosków o przyznanie renty strukturalnej w zamian za przekazanie ziemi. Wnioski te wpłynęły do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2 do 12 sierpnia - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa ARiMR Iwona Musiał.

Najwięcej wniosków wpłynęło z woj. mazowieckiego - ponad 2 tys. Dużo chętnych było także w woj. podlaskim (ponad 1,5 tys.), łódzkim (ok. 1,5 tys.) i kujawsko-pomorskim (1,2 tys). Zdecydowanie najmniej rolników wyraziło chęć zamiany ziemi na rentę w woj. lubuskim (98) oraz śląskim (168).

Na renty strukturalne przeznaczono w latach 2004-2006 - 640 mln euro, czyli ok 3 mld zł (ze środków unijnych i krajowych łącznie). Resort rolnictwa szacuje, że kwota ta wystarczy na wypłaty rent dla 70 tys. rolników.

Jednak ilu rolników otrzyma je w rzeczywistości, zależy od wielkości przekazywanych gospodarstw (im mniejsze, tym mniej środków zostanie wydane) i terminu przyznanie renty. Zainteresowanie tą formą pomocy nie jest już tak duże, jak w pierwszych dniach. O ile w pierwszych dniach biura przyjmowały nawet po 2 tys. wniosków, obecnie ich liczba ustabilizowała się na poziomie 500 wniosków dziennie.

"Najprostszą jest sprawą, gdy rolnicy mają uregulowaną sytuację własnościową i chcą przekazać ziemię dzieciom" - powiedziała Musiał. Jej zdaniem, rolnicy powinni przekalkulować, czy opłaca się przekazanie ziemi, bo niebawem uruchomionych zostanie sporo środków pomocowych.

Dodała, że rolnik powinien sprawdzić, czy po 10 letnim okresie otrzymywania renty strukturalnej będzie mógł automatycznie przejść na emeryturę.

Rzeczniczka ARiMR zwróciła także uwagę, że wielu rolników składa niekompletne wnioski. Agencja je przyjmuje, ale w ciągu 40 dni rolnik musi je uzupełnić. Po skompletowaniu dokumentów, Agencja ma 40 dni na wydanie decyzji o tym, czy rolnikowi przysługuje renta.

Od momentu wydania postanowienia o przyznaniu renty, rolnik ma 6 miesięcy na przekazanie gospodarstwa i zaprzestanie działalności rolniczej. Dopiero wtedy otrzyma rentę strukturalną. A więc do wypłacania pierwszych rent może upłynąć nawet pół roku - zaznaczyła Musiał.

O renty strukturalne mogą ubiegać się rolnicy, którzy ukończyli 55 lat. (Wiek ten jest taki sam dla mężczyzn i dla kobiet.) Warunkiem uzyskania renty jest też prowadzenie gospodarstwa rolnego przez 10 lat, ubezpieczenie w KRUS (w okresie 5 lat) i przekazanie gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę