Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, sprawującego obecnie funkcję przewodniczącego Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Parlamencie Europejskim rozpocznie się publiczna debata nad propozycjami reformy WPR po 2013r.
Przedstawione przez Komisję Europejską 12 października br., w postaci pakietu legislacyjnego, propozycje przewidują wprowadzenie istotnych zmiany w funkcjonowaniu dopłat bezpośrednich po 2013r. Zaproponowane rozwiązania będą miały kluczowe znaczenie dla efektywnego wykorzystania potencjału rolnictwa i obszarów wiejskich w UE, w tym dla realizacji tak istotnych wspólnotowych celów, jak bezpieczeństwo żywnościowe oraz zrównoważony rozwój całej UE. Będą one powodować również określone skutki finansowe dla rolników w poszczególnych sektorach produkcji.
Zapowiadana reforma WPR po 2013r. jest potrzebna Europie, by odpowiedzieć na wyzwania jakie staną w najbliższym czasie przed rolnictwem europejskim. Rosnące globalne potrzeby żywnościowe, zdefiniowane w raportach na okres 2030- 2050 oraz przyjęta Strategia UE 2020 określają potrzeby i ambicje sektora rolnego.
Czy przedstawione propozycje Komisji Europejskiej wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom? Czy poprawią konkurencyjność europejskiego rolnictwa w świecie? Czy dają szanse na rozwój europejskiego modelu rolnictwa? To główne pytania, na które w najbliższym czasie odpowiedzi będą szukać politycy, rolnicy i naukowcy podczas otwartej debaty, którą 7 listopada br. w Brukseli poprowadzi minister Marek Sawicki.
Taka debata przyczyni się do wypracowania dobrego kompromisu, którego społeczeństwo UE oczekuje od Parlamentu i Rady – powiedział Marek Sawicki .
Do udziału w tej otwartej debacie politycznej minister Sawicki zaprosił komisarza rolnego Daciana Ciolosa , przewodniczącego COMAGRI Paolo De Castro oraz posłów do Parlamentu Europejskiego z Komisji Rolnictwa, a także wszystkich ministrów rolnictwa z Państw Członkowskich.
Następna debata nad WPR po 2013r., z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych i organizacji pozarządowych NGOs, odbędzie się 23 listopada w Brukseli.
Kolejna debata, z udziałem ekonomistów rolnych i przedstawicieli świata nauki, odbędzie się w dniu 7 grudnia br.
Podsumowanie tych wszystkich debat zostanie przedstawione przez polską prezydencję na Radzie Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w połowie grudnia br.
7315220
1