Za nami pierwsze tygodnie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Był to czas intensywnej pracy. Polskie truskawki podbiły serca europrlamentarzystów w Strasburgu i stały się sławne w całej Europie. Ich smakowi nie mógł oprzeć się nawet Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Dzięki staraniom unijnych komisarzy i polskiego ministra rolnictwa zniesione zostało embargo na polskie warzywa do Rosji, którego wprowadzenie spowodowane było wybuchem epidemii bakterii e. coli.
Prezentowany w komisjach Parlamentu Europejskiego ds. rolnictwa, rybołówstwa i środowiska program prac polskiej prezydencji w dziedzinie rolnictwa spotkał się z szerokim poparciem. Zaowocował deklaracjami chęci współpracy przez przewodniczących wspomnianych komisji oraz ich członków.
W Sopocie odbyła się konferencja dotycząca energetycznego wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego, która zapoczątkowała na forum Unii Europejskiej dyskusję na ten temat, co było jednym z głównych celów polskiej prezydencji. Uwaga społeczeństw europejskich została skierowana na możliwości rozwojowe obszarów wiejskich, jakie niesie za sobą wykorzystanie biomasy. Wykorzystanie odpadów pochodzenia rolniczego stanowi narzędzie dywersyfikacji źródeł dochodów w rolnictwie i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
W początkowym czasie prezydencji odbyło się w Brukseli pierwsze, pod przewodnictwem Ministra Marka Sawickiego, posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE (AGRIFISH), w takcie którego Komisarz ds. Rybołówstwa Maria Damanaki, zaprezentowała propozycję reformy Wspólnej Polityki Rybackiej. Pakiet legislacyjny składa się z pięciu elementów, a celem prezydencji jest zakończenie pierwszej wymiany poglądów nad wszystkimi tymi elementami. Celem ogólnym pakietu reformy jest zagwarantowanie takich zasad działalności połowowej i w zakresie akwakultury, które zapewnią długoterminowe zrównoważone warunki środowiskowe i przyczynią się do bezpieczeństwa dostaw żywności.
Na posiedzeniu Rady AGRIFISH Komisja Europejska zaprezentowała także „Zieloną Księgę w sprawie działań promocyjnych i informacyjnych dotyczących produktów rolnych”, która rozpocznie debatę na temat zmiany kształtu tej polityki. Dla prezydencji jest to niezwykle istotna kwestia, gdyż promocja europejskich artykułów rolno-żywnościowych, na rynkach UE i poza nimi, jest bardzo ważna dla zapewnienia konkurencyjności europejskiego rolnictwa. Kwestie związane z promocją artykułów rolno-żywnościowych będą także tematem rozmów podczas wrześniowego nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa UE we Wrocławiu.
Lipiec to także czas intensywnej promocji warzyw i owoców. „Pora na pomidora, jabłko, gruszkę, kalafiora…” tymi słowami minister Marek Sawicki zapoczątkował kampanię BezpieczneWarzywa.pl, której celem jest promowanie warzyw i owoców jako produktów zdrowych i bezpiecznych.
Minister Marek Sawicki w ciągu pierwszego miesiąca polskiej prezydencji był jednym z najpopularniejszych i najczęściej cytowanych polityków w Polsce. Prawie 700 publikacji krajowych odnoszących się do kwestii związanych z prezydencją wymieniało jego nazwisko co uplasowało ministra na 6 miejscu wśród wszystkich polskich polityków, o pracy których pisały media.
6554091
1